Krzysztof Siebers gospodaruje na niespełna 100 ha. W gospodarstwie głównie uprawia rzepak ozimy, pszenicę ozimą, mieszanki zbożowo-strączkowe oraz jęczmień ozimy. Na zasianie ozimego jęczmienia hybrydowego pan Krzysztof zdecydował się jesienią roku 2012. Początkowo poświęcił pod jęczmień 11,6 ha. Zachęcony uzyskanym plonem, w sezonie 2013/2014 zwiększył areał tego zboża do 20 ha.

FARMER: Co skłoniło Pana do uprawy jęczmienia hybrydowego?

- Na ostateczną decyzję wpłynęło kilka czynników. Przedstawiciele z Syngenty obiecali mi stabilniejsze plony i rzeczywiście w zeszłym roku uzyskałem je wyższe, niż osiągałem wcześniej, siejąc odmiany populacyjne. Ponadto jęczmień hybrydowy pozwala mi na dobrą organizację prac polowych. Schodzi wcześnie z pola i od niego zaczynam zazwyczaj żniwa. Dzięki nim są one rozłożone w czasie. To samo dotyczy terminu siewu. Hybrydowy jęczmień ma dość szerokie granice jeśli chodzi o wysiew, nie muszę się stresować natłokiem prac polowych. Jesienią najpierw sieję pszenicę, a później zajmuję się siewem jęczmienia.

FARMER: Od kiedy uprawia Pan jęczmień hybrydowy?

- Posiadam dopiero dwuletnie doświadczenie w prowadzeniu uprawy jęczmienia hybrydowego. Ciągle się tego uczę, gdyż odmiany hybrydowe różnią się nieco od tych konwencjonalnych. Inaczej rosną, krzewią się, tworzą inną strukturę łanu oraz plonu. Muszą być one inaczej prowadzone niż odmiany populacyjne. Gdy mam jakieś wątpliwości, pytam ekspertów i przedstawicieli z Syngenty. Należę też do Akademii Jęczmienia Hybrydowego, to takie spotkania poświęcone tylko jęczmieniowi, dzięki czemu mam dostęp do najnowszych doniesień w tym zakresie.

FARMER: Jakie odmiany Pan uprawia w swoim gospodarstwie?

- W zeszłym sezonie, jak i w tym, zasiałem 2 odmiany w udziale mniej więcej pół na pół poświęconego pod jęczmień areału. Jest to Hobbit i Zoom. Póki co nie widzę większych różnic w plonie pomiędzy tymi odmianami.

FARMER: Jak prowadzi się uprawę jęczmienia hybrydowego?

- Uprawa jęczmienia hybrydowego nieco odbiega od uprawy typowych odmian jęczmienia ozimego. Pierwsza różnica to ilość wysiewu. Norma wysiewu hybrydowego jęczmienia z racji jego silnego krzewienia się już w okresie jesiennym jest mniejsza niż odmian typowych jęczmienia. Ja wysiałem dwie jednostki siewne na ha, co pozwala uzyskać obsadę około 180 r/m2. Swój jęczmień wysiałem 18 września 2013 r., czyli w terminie optymalnym, ale słyszałem, że dobre wyniki również można osiągnąć, gdy sieje się go w terminie opóźnionym.