Od początku sezonu wegetacyjnego zespół ASAP na bieżąco kontroluje stan roślinności i publikuje najnowsze dane.  Marcowe zobrazowania satelitarne posłużyły do oceny przezimowania upraw na obszarze całego kraju. Analizując wskaźnik wegetacyjny NDVI oraz odnosząc go do wyników z poprzednich lat zauważalne są obszary o niższych jego wartościach, jak choćby te należące do województwa pomorskiego oraz zachodniopomorskiego. Wschodnia część Polski również nie poradziła sobie dobrze z silnymi styczniowymi mrozami. Poniżej prezentujemy wartości wskaźnika NDVI wraz z pomiarem temperatury powierzchni z okresów 11-20 i 21-30 marca 2016 służące do oceny stanu roślinności po okresie zimowym. 

indeks wegetacyjny.jpg
indeks wegetacyjny.jpg

W czasie tegorocznej zimy duże wahania temperatury powietrza oraz częsty brak pokrywy śnieżnej przy silnych mrozach przyczyniły się do wielu problemów z uprawami ozimymi. Centralna oraz północna część Polski w okresie największych mrozów była bez pokrywy śnieżnej chroniącej uprawy ozime. Znacznie gorzej od środkowej części kraju przetrwała ten okres roślinność w województwach pomorskim i zachodniopomorskim, co zauważyć można na mapach indeksu NDVI.

pokrywa sniezna.jpg
pokrywa sniezna.jpg

Poprzez ciągły monitoring upraw oraz temperatury powierzchni, wilgotności czy indeksów wegetacyjnych można wcześnie wykryć zagrożenia i pozwolić na szybką reakcję. W poprzednim sezonie wegetacyjnym wystąpiło zagrożenie suszą już od 15 dekady roku, czyli od 21 maja. Dlatego zespół ASAP od startu okresu wegetacji monitoruje jej stan w stosunku do temperatury powierzchni, aby możliwe wcześnie uzyskać informacje o zagrożeniach.

Dane satelitarne pomagają w ocenie kondycji roślinności na polach przedstawiając jej przestrzenne zróżnicowanie. Jeśli chcesz sprawdzić swoje uprawy na dostępnych zobrazowaniach satelitarnych zapraszamy do kontaktu.

Można również założyć konto w projekcie ASAP, dodając własne działki, które obejmiemy monitoringiem.

asap@igik.edu.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!