W stosunku do ubiegłego miesiąca spadły ceny żyta, jęczmienia oraz kukurydzy uzyskiwane przez rolników w skupie. Ceny pszenicy osiągnęły rekordowy poziom 909,6 PLN/t, jednakże wzrost w stosunku do lutego wynosił jedynie 3,4%, co oznacza, iż na rynku następuje proces stabilizacji cen. Dla porównania, w styczniu w ciągu miesiąca pszenica podrożała o ponad 7,1%. Tygodniowe dane publikowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wskazują na dalszą stabilizację cen zbóż w kwietniu.

Należy oczekiwać, iż rolnicy oraz przedsiębiorstwa, które dotychczas licząc na dalszy wzrost cen, utrzymywali zapasy zbóż z zeszłorocznych zbiorów, będą w najbliższych tygodniach decydować się na ich sprzedaż. Na podaż ziarna będzie miał również wpływ rosnący import zbóż, wynikający z bardzo wysokich cen na rynku krajowym, znacznie przewyższających średnie ceny w Unii Europejskiej, oraz umacniającego się złotego.

Warto również zwrócić uwagę, iż rekordowe ceny pszenicy konsumpcyjnej powyżej psychologicznego pułapu 1000 PLN/t, osiągane głównie w transakcjach bezpośrednich oraz na giełdach towarowych, dotyczyły niewielkiej części całkowitego obrotu.

W drugim kwartale przewidujemy obniżkę cen zbóż w Polsce, zarówno pod wpływem spadkowych tendencji na giełdach światowych, jak również rosnącej podaży na rynku wewnętrznym. W przypadku pszenicy prognozujemy, iż średni poziom cen w skupie w okresie od kwietnia do czerwca wyniesie 832-883 PLN/t, natomiast żyta 670-720 PLN/t.

Podobał się artykuł? Podziel się!