Wybór odmiany kukurydzy do siewu nie jest prosty. Nasza lista krajowa jest bardzo rozbudowana, a do tego dochodzą również te pochodzące ze Wspólnotowego Katalogu.

W tym roku Komisja ds. Rejestracji Odmian Kukurydzy pozytywnie zaopiniowała wpisanie do krajowego rejestru 16 nowych odmian kukurydzy. Nie wszystkie odmiany nowo zarejestrowane będą dostępne w tym roku. Poniżej przedstawiamy opis odmian na podstawie danych z firm.

Wśród tego zestawienia możemy znaleźć po raz pierwszy tak późną odmianę o FAO 320. P0746 - bo o niej mowa, pochodzi z hodowli firmy Pioneer. - Jest to odmiana przeznaczona na biogaz, stąd dojrzewanie kolby i ziarniaków nie jest tak istotne - mówi nam Eugeniusz Piątek z PZPK, który uczestniczył w posiedzeniu komisji. Odmiana typu dent, która - jak informuje hodowca, odznacza się dobrym wzrostem początkowym, jak na tak późną odmianę. Rośliny są bardzo wysokie, o mocnych łodygach, a kolby niżej osadzone. Można ją uprawiać zarówno na biogaz, ale też i na kiszonkę.

- Jest ona późna, jak na nasze dotychczasowe standardy, i odznacza się dużym udziałem masy zielonej a mniejszym udziałem kolby, stąd w uprawie na kiszonkę powinna być wysiewana w regionach Polski Południowej - tam gdzie jest ciepło i mamy do czynienia z wystarczającym zaopatrzeniem w wodę - mówi Ireneusz Czarny, dyrektor Pioneer Polska.

Odmiana ta dla wytworzenia dużej ilości masy potrzebuje dobrego zaopatrzenia w wodę. Siew P0746 należy wykonać wcześnie. Zbiory pod koniec września, a nawet na początku października. - Zalecana obsada to 80 tys. nasion na ha, na glebach słabszych ta norma jest mniejsza i waha się od 60 do 70 tys. szt./ha - podkreśla Ireneusz Czarny. Zawartość suchej masy podczas zbioru waha się od 33-34 proc. Drugą odmianą tej firmy zarejestrowaną w 2013 r. jest P8400 - odmiana mieszańcowa dwuliniowa (SC) o FAO 240- 250. Polecana w uprawie na ziarno. Jak informuje hodowca jest to mieszaniec o kombinacji wysokich plonów i szybkiego dojrzewania. Odmiana średnio wczesna o dobrym wzroście początkowym, szybko dojrzewających kolbach.

Rośliny są średnio wysokie o mocnych łodygach, a ziarno płaskie nadające się do suszenia. P8400 polecana jest do uprawy na dobrych i ciepłych glebach w obsadzie od 70 do 95 tys. szt./ha w zależności od stanowiska. Ale jak dodaje producent, kiedy mamy doskonałe warunki wilgotnościowe i dobre nawożenie, może być siany gęściej.