Francja to jeden z największych producentów kukurydzy nasiennej w Europie. Po dwóch trudnych latach - 2012 i 2013, kiedy to rolnicy borykali się ze złymi warunkami pogodowymi, które wpłynęły na obniżkę zapasów - zapowiadają się wysokie zbiory. W bieżącym sezonie zanotowano duży wzrost powierzchni upraw, która we Francji wynosi 93 000 ha, co stanowi 46 proc. całej powierzchni.

- Francuscy producenci nasion kukurydzy raz jeszcze pokazali swą reaktywność i swą zdolność do realizacji rekordowego programu produkcji nasion. Będzie on musiał być koniecznie skorygowany w roku 2015, celem dostosowania do potrzeb rynku, zgodnie z tendencjami rozwoju branży i jej członków - informuje Francuska Federacja Produkcji Nasion Kukurydzy i Sorgo (F.N.P.S.M.S.).

Obecnie trwają zbiory, które zapowiadają się korzystnie. Nie dotyczy to samej wielkości plonów, ale też jakości nasion.

Jak podaje Federacja wzrost produkcji pozwoli odpowiedzieć na wymagania różnych segmentów rynku europejskiego i na zaspokojenie coraz większego zapotrzebowania na wysokowydajne odmiany. - Dostępność ta jest niezbędna zważywszy na dużą odnowę odmianową, na rosnącą powierzchnię zasiewów kukurydzy kiszonkowej i ziarnowej oraz na zwiększenie zdobytych części rynku - F.N.P.S.M.S.

W Polsce w tym roku zgłoszono do oceny polowej materiału siewnego przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa 236 plantacji kukurydzy z 3,037.23 ha. W roku 2013 zakwalifikowano 226 plantacji na 2,777.42 ha.

Podobał się artykuł? Podziel się!