Monsanto stworzyło genetycznie zmodyfikowaną kukurydzę NK603 Roundup Ready, charakteryzującą się tolerancją na herbicydy totalne, których substancją aktywną jest glifosat. Tolerancję tę zawdzięcza inżynierom genetycznym, którzy transponowali do jej genomu białka kodujące enzym rozkładający glifosat. Chociaż takie rozwiązanie jest dużym ułatwieniem agrotechnicznym, organizmy zmodyfikowane genetycznie budzą wiele kontrowersji. W wyniku braku porozumienia w kwestii wpływu GMO na środowisko, odmiany o zmodyfikowanym genomie mają w Polsce nieuregulowaną sytuację prawną i nie zanosi się, aby w najbliższej przyszłości zostały dopuszczone do uprawy.

Hodowcy roślin udowodnili jednak, że można uzyskać zbliżony efekt bez ingerencji w kod genetyczny kukurydzy. We współpracy z BASF opracowano program ochrony powschodowej: Duo System. Filarami technologii są graminicyd Focus Ultra 100 EC oraz odmiany tolerancyjne wobec substancji aktywnej tego graminicydu, którą jest cykloksydym.

- Cecha tolerancji wobec cykloksydymu jest naturalna dla tego gatunku. Rośliny posiadające ją odkryto w populacji kukurydzy uprawnianej w Meksyku - mówi prof. Józef Adamczyk, hodowca kukurydzy z HR Smolice.

HR Smolice rozpoczęła hodowlę odmian kukurydzy tolerancyjnej na cykloksydym (CTM) w oparciu o know-how z firmy BASF. 

- Tolerancja jest determinowana genami dominującymi, choć występuje tu zjawisko niepełnej dominacji. Wprowadzamy te geny do naszych linii wsobnych, a następnie utworzonych z nich odmian mieszańcowych stosując krzyżowanie wypierające. Po czwartym, piątym krzyżowaniu otrzymujemy linię o tradycyjnym pokroju, zawierającą jednocześnie pożądany gen tolerancji - tłumaczy prof. Adamczyk. - Materiał siewny popularnych odmian z naszej hodowli, wzbogaconych o tę cechę, pojawi się w sprzedaży po 2013 r. Odmiany tolerancyjne na cykloksydym będą wyróżnione w nazwie określeniem „Duo" - zaznacza - Przykładowo, tolerancyjnym odpowiednikiem odmiany Rywal będzie Rywal Duo.

Określenie „Duo" pojawiające się w nazwach odmian nie jest nowością dla producentów kukurydzy. Pierwszą i wciąż jedyną taką odmianą w krajowym rejestrze jest Alvito Duo, zarejestrowana w 2010 r. przez Limagrain. Nie oznacza to jednak, że producenci kukurydzy nie mają wyboru - współpracujące z BASF hodowle o ogólnoeuropejskim zasięgu: Euralis, Limagrain, Maïsadour oraz Ragt już od kilku lat oferują na rynku polskim odmiany CTM. Ich rejestracji dokonano głównie we Francji i Włoszech. - Jeśli klient jest zainteresowany Duo System, doradca pomaga mu wybrać właściwą odmianę i sprowadzamy dla niego materiał siewny. Nie ma ograniczeń w postaci minimalnej liczby jednostek siewnych, które trzeba zamówić - mówi Stanisław Wójtowicz, produkt menedżer kukurydzy z Ragt Polska.