PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Nawożenie dolistne kukurydzy

Nawożenie dolistne kukurydzy

Kukurydza jest rośliną o dużych wymaganiach pokarmowych. Brak prawidłowego zbilansowania mikro i makroelementów prowadzi do strat w plonie tej rośliny. Ważną zasadą nawożenia dolistnego jest jego stosowanie prewencyjne, a nie objawowe.Ważnym składnikiem w uprawie kukurydzy jest fosfor. Niestety jego dawka stosowana przez rolników jest często niewystarczająca. Objawami niedoboru jest zahamowanie wzrostu blaszki liściowej i ciemnozielono-niebieskawa jej barwa. W warunkach bardzo dużego niedoboru u starszych liści kolor blaszki liściowej przechodzi w purpurowo-czerwony. Ponadto skutkami jest opóźnione kwitnienie, słabe wykształcenie kolb i ich deformacja.

Często nie zwraca się też uwagi na cynk. Jest on mikroelementem, którego niedobór powoduje szerokie białe przebarwienia po obu stronach nerwu środkowego liścia, zaczynają się one od jego nasady i zwykle nie dochodzą do jego wierzchołka. Przebarwienia występują też przy pozostałych nerwach. Innymi objawami są chlorozy punktowe, lub podłużne na liściach, skrócenie międzywęźli, zmniejszona powierzchnia liści. Niedobór może skutkować opóźnionym terminem wyrzucania wiech, czy kwitnienia. Ziarniaki wówczas mają białawo-szary o kolor.

Kolejnym mikroelementem, którego niedobór mocno redukuje ilość plonu ziarna jest bor. Objawem jest skrócenie międzywęźli. Ziarna są o zróżnicowanej wielkości, a kolby zdeformowane i posiadają suche końcówki bez ziaren.

Niedobór któregokolwiek składnika zgodnie z treścią prawa minimum Liebiega może skutkować stratą plonu. Należy im przeciwdziałać stosując np. nawożenie nalistne, przed wystąpieniem objawów. Ocenia się, że optymalny termin nawożenia kukurydzy dolistnie przypada na wczesne fazy rozwojowe. Kukurydza optimum swojego przyswajania składników rozpoczyna mniej więcej od fazy 6-8 liści. Zaleca się, aby do tego momentu była już dobrze zaopatrzona w mikroelementy - zwłaszcza cynk. Dlatego składnik ten powinno się jej dostarczyć np. w fazie 3-4 liści w formie oprysku. Jeżeli dopuścimy się zaniedbań i przeoczymy ten termin, do oprysku możemy przystąpić również w fazie 6-10 liści, ale wtedy należy zwiększyć dawkę mikroelementów, zwłaszcza cynku, a także zastosować formy szybko działające, np. te które zwierają cynk w formie chelatów.

Średnie pobranie jednostkowe na tonę ziarna (wliczając słomę) przez kukurydze, to dla cynku 40g, boru 20, a fosforu 10-14kg. Jeżeli zastosowana przez dawka nawożenia nie jest wystarczająca uzupełniamy ją nawożeniem dolistnym.
Przykłady nawozów dolistnych(drugi człon nazwy zawiera zwykle główny składnik pokarmowy w nim zawarty): Adob, Agravita, Basfoliar, Bormax , FoliQ, Mikrovit, Plonvit, Suplofol, Wuxal

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • OświeconyRolnik 2014-03-07 09:37:16
    http://www.cheminova.pl/po/produkty/nawozy_dolistne/hiphos/hiphos.htm bardzo dużo fosforu, plony naprawdę na najwyższym poziomie!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 213.76.149.132
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!