PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Nawożenie i bronowanie po ruszeniu wegetacji

Nawożenie i bronowanie po ruszeniu wegetacji

Autor: farmer.pl, Małgorzata Tyszka

Dodano: 23-03-2013 10:32

Tagi:

- Musimy być przygotowani do natychmiastowego zasilenia roślin azotem - o ile tego wcześniej nie wykonano. Oczywiście nie będzie to łatwe ze względu na roztopy, więc trzeba wykorzystać ewentualnie wczesne godziny ranne, kiedy gleba pozostaje jeszcze zamarznięta – radzi co zrobić po zejściu śniegu prof. Zenon Woźnica z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.Pewne jest, że na początku marca w niektórych regionach Polski wegetacja ruszyła - pisaliśmy o tym na farmer.pl. Pewne jest też to, że niestety po tym ociepleniu przyszła ponownie zima - w ten weekend pogoda jest szczególnie mroźna. Ale nadal bardzo niepewny jest stan upraw ozimych.

- Tak niskie temperatury o tej porze roku i utrzymujący się na polach śnieg to sytuacja nietypowa, której przyznam nie pamiętam w moim życiu. Tam gdzie jest śnieg - jest to z jednej strony zbawienie dla znajdujących się pod nim ozimin, tam gdzie go nie ma, lub jest mało sytuacja może być niebezpieczna - bo grozi to wymarznięciem rozhartowanych już roślin lub ich wysmoleniem - wysuszenie roślin przez wiatr wobec braku możliwości pobrania wody przez korzenie z zamarzniętej ziemi - mówi prof. Woźnica.

Jego zdaniem, pewne niebezpieczeństwo istnieje także dla roślin znajdujących się pod śniegiem, zwłaszcza gdy jego zaleganie będzie się przedłużać i w miejscach, gdzie śnieg został nawiany, gdzie potworzyły się zaspy.

- Oziminy pod taką warstwą śniegu - zwłaszcza, jeśli pozostaje on na powierzchni zbity i zlodowaciały - mogą odczuwać brak tlenu i zamierać. Należy pamiętać, że gleba pod grubą warstwą śniegu jest niezamarznięta i rośliny dość intensywnie oddychają. Warunki takie sprzyjają również rozwojowi niektórych chorób, zwłaszcza pleśni śniegowej, która może dokonać dodatkowych spustoszeń. Miejmy jednak nadzieję na szybkie ocieplenie wiosny, która kalendarzowo już do nas zawitała - podkreśla prof. Zenon Woźnica.

Naukowiec radzi zastosować po zejściu śniegu nawożenie azotowe. Przestrzega jednak przed stosowaniem azotu na leżący śnieg, zwłaszcza jeśli jest on nierównomiernie rozłożony na polu, z uwagi na nierównomierny rozkład azotu na powierzchni, który będzie miał miejsce w czasie ewentualnego gwałtownego topnienia śniegu.

- Niewykluczone, że niektóre plantacje zbóż ozimych, zwłaszcza jęczmienia, będą wymagały bronowania wiosennego w celu zdarcia obumarłych części roślin, przewietrzenia plantacji i zahamowaniu rozwoju pleśni śniegowej. Obyśmy tego nie musieli robić i oby obecne prognozy pogody nie sprawdziły się - dodaje naukowiec.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • w-40 2013-03-25 00:16:15
  @kissmy ja pod qqrydze planuje dać pojedyńczo talerzówke tuż przed siewem i to wystarczy na glebokoś ok 8cm .
 • kissmy... 2013-03-24 20:46:38
  u mnie w zeszłym sezonie przesiewy po orce były lepsze (wyższy plon), ale w tym sezonie porobiło się jeszcze inaczej, pod kukurydzę wejść z uprawkami od razu czy poczekać na siewy (jest pokrywa z poplonu)?
 • jarki 2013-03-24 10:10:46
  nawet gdybyś miał rację to zdecydowanie odradzam oranie
  chyba że ze względu na herbicydy
 • 24343 2013-03-24 09:38:49
  A może zamiast tytułu ; Nawożenie i bronowanie po ruszeniu wegetacji / dać tytuł "Oranie i uprawianie po nieruszeniu wegetacji "
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!