Tegoroczne siewy kukurydzy z powodu zimnej wiosny w znacznej części kraju przesunęły się w czasie. W kwietniu gleba nie była jeszcze dość ogrzana (kukurydza wymaga minimum 6-8°C) i rolnicy decydowali się czekać na bardziej dogodne warunki.

Wiosenne chłody spowalniają proces kiełkowania i stres związany z temperaturą może na dłuższy okres czasu spowolnić wschody. W efekcie mogą być problemy z utrzymaniem obsady roślin. Ponadto spowolnione we wzroście rośliny są bardziej podatne na atak ze strony organizmów szkodliwych.

Opóźnianie siewu kukurydzy z powodu chłodu jest uzasadnione, w momencie gdy do zabiegu chciano przystąpić w pierwszej dekadzie kwietnia. Rozpoczął się miesiąc maj i dalsze odkładanie siewu kukurydzy może przynieść więcej szkody niż pożytku.

U roślin z siewu opóźnionego problemem może być słabsze gromadzenie wody (pęcznienie ziarniaków) wynikające z jej niedoborów. Jednakże w tym roku na brak opadów nie można narzekać. Zatem niedostateczna wilgoć nie będzie spowalniać kiełkowania i wschodów.

W przypadku opóźnionego siewu istnieje większe ryzyko trudności ze wschodami powodowane zaskorupieniem wierzchniej warstwy gleby. Wówczas skiełkowana kukurydza nie przebije się przez zaskorupioną warstwę i ma trudności wyrośnięciem nad powierzchnię gleby (przeważ nie na glebach cięższych). Skorupa powstaje, jeśli po ustąpieniu wody wystąpią wysokie temperatury. Taki efekt obserwuje się też na polach w miejscach po zastoiskach wody.

Im późniejszy termin siewu, tym krótszy okres wegetacji roślin. Dlatego sięgać trzeba po odmiany wcześniejsze i zmniejszać normę wysiewu. Przy wysiewie odmian późniejszych w terminach opóźnionych ich plonowanie będzie niższe, bowiem skraca się czas dojrzewania.

Młode siewki (w zależności od wrażliwości odmianowej) dobrze znoszą wiosenne przymrozki, do czasu kiedy stożek wzrostu znajduje się jeszcze pod ziemią. Dlatego dalsze odkładnie siewu kukurydzy nie jest uzasadnione. Pewnym wyznacznikiem dla warunków temperatury gleby może być mniszek lekarski. Jeśli zakwita można przystąpić do siewu kukurydzy.

Dołącz do dyskusji na forum.farmer.pl Rozmawiaj w temacie: stan kukurydzy

Podobał się artykuł? Podziel się!