Słomę kukurydzianą najlepiej jest rozdrobnić podczas zbioru, następnie wymieszać z wierzchnią warstwą gleby i przyorać. Należy to zrobić jak najszybciej, ponieważ rośliny następcze lepiej wtedy wykorzystają składniki w kolejnym roku.

Łodygę wraz z liśćmi należy pociąć na kawałki najlepiej nie dłuższe niż 10 cm. Wysokość ścierniska z kolei nie powinna być większa niż 20 cm.

Trzeba wysiać też nawóz azotowy, ponieważ słoma kukurydziana ma dużą zawartość węgla, która zapewnia wystarczającą ilość materiału energetycznego dla rozwoju drobnoustrojów. Dlatego następuje ich intensywne rozmnożenie, aż w pewnym momencie zaczyna brakować w słomie azotu. Wówczas pierwiastek ten pobierają one z zapasów gleby, gdy są one małe należy je uzupełnić, bo inaczej może mieć to negatywny wpływ na plonowanie rośliny następczej. Aby zapobiec temu zjawisku zaleca się wysiew nawozu azotowego na pole z rozdrobnioną słomą lub opryskanie jej roztworem RSM. W zależności od zasobności powinno się zaaplikować od 0,5 do 1,4 kg czystego azotu na 100 kg słomy. Następnie po wysianiu nawozu azotowego, resztki pożniwne miesza się z glebą do głębokości 15 cm. W ten sposób zapewnia się dopływ powietrza i dostęp do wilgoci z jej głębszych warstw.

Aby rozdrobnić somę można użyć do tego rozdrabniaczy bijakowych, które podzielą łodygę zarówno wzdłuż, jak i w poprzek włókien i równomiernie rozrzucą resztki na polu. Dodatkowym pozytywnym efektem rozdrobnienia resztek pożniwnych na przykład w wypadku uprawy kukurydzy w monokulturze jest zniszczenie zimującej omacnicy prosowianki w około 80 proc.

Dosyć popularne jest też kultywatorowanie ścierniska. Jakie efekty daje? Wyrównuje powierzchnię pola i kruszy grudy, miesza glebę ze ścierniskiem lub słomą. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt głęboka praca urządzenia powoduje powstawanie bruzd, a za płytka z kolei niewystarczająco wyrównuje pole. Dlatego na końcu kultywatora ścierniskowego należy umieścić wał typu Cambell lub strunowy, który zagęszcza spulchnioną warstwę roli. Stosuje się również wały rurowe, a także wał kolczasty.

Rzadko po zbiorze kukurydzy ziarnowej używa się spulchniaczy obrotowych lub maszyn napędzanej od WOM-u, takie jak: brona wirnikowa, glebogryzarka czy łopata mechaniczna. Minusem uprawy nimi jest bowiem niszczenie struktury gleby, jak również mała prędkość robocza, co daje niższą wydajność.

Podobał się artykuł? Podziel się!