Średnie plony w poszczególnych rejonach Niemiec są w tym roku bardzo zróżnicowane. Utrzymująca się susza szczególnie w środkowej części kraju, czyli: Hesji, Nadrenii - Palatynacie, Saksonii i Turyngii sprawiła, że plony będą tam poniżej średniej. Niemiecki związek rolników (DBV), ocenia, że średnie plony w tych landach będą o 15 do 20 proc. niższe od ubiegłorocznych.
W północnej części Niemiec gdzie opadów nie brakowało średnie plony są wysokie na przykład dla jęczmienia ozimego wynoszą 7,5 -10 t/ha

Średnie plony jęczmienia ozimego w całym kraju, oczekiwane przez specjalistów DBV mają wynieść 7,2 t/ha, czyli o ponad 6 proc. mniej niż w ubiegłym roku. Ze względu na powierzchnię zasiewów wynoszącą 1,27 mln hektarów, czyli o 3 proc. więcej niż w poprzednim sezonie, prognozowane zbiory powinny wynieść 9,1 mln ton, czyli o 335 tys. ton mniej niż przed rokiem.

Ponad połowa pszenicy ozimej zbierana jest na południu Niemiec w Bawarii, Badenii-Wirtembergii i Sarze. Dotychczasowe dane wskazują, że zbiory będą o 15-20 proc. niższe od ubiegłorocznych i wyniosą średnio 8,7 tony z hektara.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!