Wzrost cen mieścił się w zakresie (kontrakty z najbliższym terminem dostawy) od 0,4 proc. (pszenica na Matif) do 1,5 proc. (kukurydza na CBoT). Wczorajszy dzień był dowodem na to, jak silnie skorelowane są ze sobą rynki akcji oraz rynki surowcowe (także rolne). Wystarczyło, że na rynku pojawiły się plotki, że za sześć tygodni zostanie ujawniony plan ratowania strefy euro by na giełdach przewagę zdobyli kupujący.


Giełda CBOT w Chicago:
Kukurydza. Kontrakt grudniowy zyskał w poniedziałek na wartości 1,5 proc., (po czterech sesjach spadkowych) wobec czego pod koniec dnia trzeba było za niego zapłacić 255,12 dolarów/tonę.

Pszenica. Notowania kontraktu z tym samym terminem wykonania wzrosły w poniedziałek o 1,2 proc., doprowadzając cenę ziarna do poziomu ok. 238,3 dolarów/tonę.

Soja. Kontrakt grudniowy zamknął ostatnią sesję na poziomie o 0,1 proc. wyższym w stosunku do piątkowego zamknięcia. Cena nasion wzrosła o 0,6 usd za tonę do 463,1 usd.

Giełda MATIF w Paryżu:
Kukurydza. Listopadowy kontrakt zanotował w poniedziałek 0,6 proc. zysk. Tona tego towaru kosztowała pod koniec dnia 197,25 euro, czyli 1,25 euro więcej niż w piątek.

Pszenica. Kontrakt z tym samym terminem dostawy zakończył pierwszą w tym tygodniu sesję ceną o 0,4 proc. wyższą niż w piątek, wobec czego za towar ten trzeba było zapłacić 192,25 euro/tonę.

Rzepak. Kontrakt z dostawą w listopadzie zanotował podczas poniedziałkowej sesji spadek rzędu 0,2 proc. Nasiona potaniały o 0,75 euro/tonę spadając do poziomu 433,8 euro/t.

Podobał się artykuł? Podziel się!