PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Nierównomierne wschody zbóż

Nierównomierne wschody zbóż Z powodu suszy, w wielu regionach wschody zbóż są nierównomierne; Fot. Anna Kobus

W rejonach, w których w tym sezonie jest ponownie bardzo sucho (Centrum Polski, Kujawy, część Mazowsza, woj.wielkopolskiego) zboża siane w terminach agrotechnicznych zaczynają wschodzić. Niestety siane w zbyt suchą glebę wschodzą bardzo nierównomiernie.Z powodu suszy wielu rolników świadomie opóźniało siewy zbóż. Postępowanie to powinno być w takiej sytuacji zrozumiałym. Na polach było tak sucho, że ciężko było wykonać jakiekolwiek uprawki przygotowujące glebę do siewu. Pomimo tragicznych warunków glebowych, część rolników decydowała się na orki i siew zbóż. Efekt jest taki, że po niespełna dwóch tygodniach dopiero teraz zboża szpilkują. Niestety ich wschody są bardzo nierówne, mamy placowe przerzedzenia obsady, a bardziej piaszczyste i przepuszczalne fragmenty pola czy wzniesienia są praktycznie bez roślin.

Wydaje się, że w zdecydowanie w lepszej sytuacji są rolnicy, którzy cierpliwie czekali na zmianę pogody, i zasiali pszenicę ozimą kilka dni temu. Od dwóch dni aura się nieco zmieniła, w zależności od regionu spadł mniejszy bądź większy opad. 

Lokalnie warunki glebowe się poprawiły, a wilgoć z opadów powinna wystarczyć przynajmniej dla równych i dobrych wschodów. Wraz ze zmienną pogodą nadeszło także ochłodzenie, niskie temperatury mogą nie sprzyjać szybkim wschodom. Sytuację tę z pewnością nieco złagodzi dobrze nagrzany od wrześniowego słońca profil glebowy.

Niestety, zmiana pogody niektórych zaskoczyła na tyle, że nie zdążyli przed deszczami obsiać całego zaplanowanego areału. Obecnie czekają na lekkie obeschnięcie pól, by móc wreszcie wykonać w lepszych warunkach wilgotnościowych uprawki glebowe i zasiać nasiona. Są także rejony gdzie deszczu spadło niewiele, stąd problem z siewem zbóż nadal jest aktualny. Presja jest dość duża, gdyż uciekają nam optymalne terminy agrotechniczne. 

Pomimo upragnionego deszczu, profil glebowy nie jest dostatecznie przesiąknięty wodą, głębsze warstwy gleby są nadal mocno przesuszone. Uniemożliwiać to może prawidłowy rozwój korzeni i utrudniać pobieranie składników pokarmowych. Miejmy nadzieje, że jednak w najbliższych tygodniach będzie przepadywać, co sprzyjać będzie dalszemu odpowiedniemu rozwojowi ozimin.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • boryna 2016-10-06 21:05:37
  dolny slask okolice ziebic prawie nic nie posiane od poniedziałku 80 litrów na metr
 • robert 2016-10-04 22:24:42
  Mława spadło wczoraj 10 litrów na metr kw. , we wrześniu 1litr.
 • T.B. 2016-10-04 20:34:51
  Od wczoraj spadło 50 litrów na metr. Siewy rozpocząłem 21 września. Po takiej dawce deszczu wschody powinny być lepsze niż w zeszłym roku.
 • Tequila27 2016-10-04 18:05:54
  zeżre ją grzyb
 • pp 2016-10-04 14:19:32
  uumnie ledwo pługi wchodziły 2o września ale troszke wyoranej wilgoci pozwoliło na uprawe i natychmiastowy siew później troszkę popadało i pszeniczka już na wierzchu. teraz pada i zimno to nie będzie jej możne grzyb atakował oby tak dalej z deszczem
 • wojtek 2016-10-04 13:52:05
  Ja część pszenicy posiałem wcześniej, zaprawiałem ją samodzielnie vibrance gold i z tego co widziałem to stopniowo zaczyna już wschodzić. W tym tygodniu ruszam z resztą. późniejsze siewy nie powinny jej zaszkodzić.
 • kujawiak 2016-10-04 10:52:51
  o u nas nawet grudy nie rozmiekly tak napadalo. nadal czekamy z przygotowaniem pod siew
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.198.119.26
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!