W niektórych częściach kraju (kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, część Mazowsza oraz północna część łódzkiego) przez długi okres rolnicy mieli problem z zasianiem i wschodami zbóż ze względu na panujący tam długotrwały deficyt wody. Cześć rolników miała problem z orką. Wrześniowe siewy były świadomie opóźniane ze względu na przesuszoną glebę. Niedobór wilgoci ponadto utrudniał wykonanie zabiegów odchwaszczania. Susza spowodowała również nierównomierne wschody, głównie na wzniesieniach rośliny są słabsze, a obsada mniejsza. Tam, gdzie po siewie spadł deszcz wschody są wyrównane i zboża wyglądają dobrze.

Rolnicy z południa z kolei zmagali się z problemami zbyt częstych opadów, które również utrudniały siewy zbóż, a wcześniej orkę i doprawianie gleby.

Większość pszenic obecnie jest w stadium 2-3 liścia, te siane w połowie września są już na początku krzewienia i notuje się głównie na nich czasem dużą presję mszyc jak również infekcje mączniakiem prawdziwym.Późno siane w okolicach 10 października w stadium szpilki.

W zależności od przebiegu warunków pogodowych przed zbożami jeszcze około miesiąc jesiennej wegetacji, ale od tego w jakim stadium będą zimowały w dużej mierze zależy jaki wydadzą plon. 

Podobał się artykuł? Podziel się!