Odbyło się spotkanie z Zarządem Krajowej Federacji Producentów Zbóż i przedstawicielami Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych. Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi reprezentował podsekretarz stanu Artur Ławniczak.

W czasie spotkania poruszone zostały tematy związane z przyszłością branży, rolą i wpływem na rynek zbóż spółki ELEWARR oraz współpracy organizacji branży zbożowej z Agencją Rynku Rolnego. Przedstawiciele branży oceniają, że w okresie najbliższych kilku lat w Polsce mogą wystąpić nadwyżki w produkcji zbóż. Już dziś trzeba podjąć działania, aby zapewnić stabilizację na tym rynku. Wskazano, miedzy innymi, na potrzebę zorganizowania odpowiedniej infrastruktury portowej.

Poruszono także problemy programu rekultywacji gleb przez wapnowanie, rejestracji środków ochrony roślin, utrzymania technicznej infrastruktury rolniczej.

Omawiano również problem GMO. Uznano, że ta sprawa wymaga spokojnej dyskusji. Z jednej strony uznać należy argumenty producentów pasz z drugiej jednak trzeba mieć na uwadze opinie konsumentów.

Ustalono, że spotkania będą kontynuowane. W najbliższej przyszłości odbędzie się debata na temat rynku zbóż w ramach przeglądu Wspólnej Polityki Rolnej.

Źródło: MRiRW

Podobał się artykuł? Podziel się!