PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Obniżka zbiorów zbóż

Strategie Grains w swoim najnowszym raporcie obniżyła prognozę zbiorów zbóż w Unii Europejskiej. Wcześniej zakładano, że zbiory wyniosą 281 mln t, teraz natomiast 277,5 mln t. To jest o 5,3 proc. mniej niż prognozowano.Ten poziom produkcji jest niższy w porównaniu do poprzednich sezonów, kiedy to zebrano 293 mln t ziarna. Ale nadal należy go uznać za stosunkowo wysoki.

W najmniejszym stopniu skorygowano prognozę zbiorów pszenicy miękkiej – o 1 proc. do 128,2 mln t, kiedy w ubiegłym sezonie wyniosła ona 129,8 mln t.

Prognoza unijnego bilansu pszenicy wskazuje na zrównoważenie rynku. Nie ma nadmiernej podaży ani zagrożenia niedoborem. Dzięki natomiast nadal wysokiej produkcji i zapasom początkowym na poziomie 14,2 mln t Unia będzie w stanie utrzymać dobre wyniki w eksporcie pszenicy.

Sprzedaż zboża poza granice Wspólnoty prognozowana jest na niższym niż w roku ubiegłym sezonie tj. 18,7 mln t. Obniżą się za to zapasy na koniec sezonu do 11,3 mln t.

Co z innymi gatunkami? Zbiory jęczmienia w UE prognozowane są na 53 mln t (61,9 mln t w poprzednim roku),. Mniej również będzie i żyta – 8 mln t (9,9 mln t sezon wcześniej). Produkcja kukurydzy przewidywana jest na ubiegłorocznym poziomie – 57 mln t, podobnie jak zbiory pszenicy durum – 8,3 mln t.

Źródło: FAMMU/FAPA/farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.91.117
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!