Straty powodowane przez kiłę kapusty są coraz większe, co wywoływane jest m.in. przez: rosnący areał uprawy rzepaku ozimego, szybkości rozprzestrzeniania się patogenu, a także brak możności zwalczania go za pomocą środków chemicznych. Jedynym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą uprawiać rzepak na terenach opanowanych przez kiłę, jest korzystanie z odmian tolerancyjnych na sprawcę choroby. Wybór jest skromny. W Krajowym Rejestrze Odmian figurują jedynie trzy. Teoretycznie obfitym uzupełnieniem oferty jest 10 odmian z cechą tolerancji na kiłę wpisanych do Wspólnotowego Katalogu Odmian Roślin Rolniczych (CCA).   Obecnie można skorzystać z materiału siewnego pięciu z nich.

Dostępność materiału siewnego

Postanowiliśmy przeprowadzić rozeznanie rynku pod kątem pokrycia tegorocznego zapotrzebowania plantatorów rzepaku na nasiona tych odmian w stosunku do możliwości ofertowych firm hodowlano-nasiennych. Czy potrzeby rynku zostaną zaspokojone?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ponieważ nie uzyskaliśmy jednoznacznych informacji. Firmy deklarują, że ilość materiału siewnego, jakim dysponują, powinna wystarczyć do zaspokojenia potrzeb rynku, ale jednocześnie nie chcą ujawnić, jak duże są te partie.

Niewiele wniósł kontakt z agendą rządową – Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Na zadane przez nas pytanie, ile materiału siewnego odmian tolerancyjnych powinno znaleźć się na rynku, aby zaspokoić jego potrzeby, otrzymaliśmy krótką odpowiedź: nie mamy takich informacji.

Do rozstrzygnięcia tej kwestii nie przybliżają nas również kolejne opinie specjalistów od rzepaku, którzy uważają, że nasion wystarczy, gdyż konieczność wysiania odmian tolerancyjnych na kiłę odmian odpowiada areałowi uprawy 150 tys. ha rzepaku. Zdaniem znawcy tematu rolnicy często zbyt pochopnie decydują się na wysiew odmian tolerancyjnych, gdyż przy porażeniu łanu sięgającym 5-10 proc. nie jest to jeszcze konieczne...

Pełna wersja artykuł w najnowszym numerze 7/2015 Farmera.

Inne artykuły z tego numeru:

1. Kup pan Elewarr
2. Zbiór zbóż - jak ustawić kombajn
3. Karuzela nastrojów na rynku surowców trwa
4. Ile kosztuje produkcja prosiąt?

Podobał się artykuł? Podziel się!