PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Opady deszczu zatrzymały prace polowe

Opady deszczu zatrzymały prace polowe

Autor: farmer.pl, mt

Dodano: 04-05-2013 10:51

Tagi:

Rolnicy mają jeszcze wiele do zrobienia na polach, ale prace skutecznie utrudnia pogoda. Opady deszczu, a nawet gwałtowne burze, zatrzymały jakiekolwiek zabiegi.Jakie prace w ostatnim czasie wykonano w Centrum Doradztwa Technicznego w Modzurowie prowadzonego przez Bayer CropScience na Opolszczyźnie?

Rzepak ozimy 26 kwietnia został zasilony azotem w ilości 64 kg/ha czystego składnika. Następnie przeprowadzono zabieg insektycydowy przeciwko słodyszkowi rzepakowemu.

- W tej chwili nastąpiło chwilowe zatrzymanie nalotów słodyszka, ze względu na obniżenie temperatur. Stadium rozwojowe rzepaku dla większości odmian i rodów to faza zbitego pąka - mówi portalowi farmer.pl Adrian Sikora z Bayer.

Jak podkreśla, rzepak szybko nadrabia zaległości związane z opóźnieniami pogodowymi, kosztem ilości rozgałęzień bocznych - rośliny nie są tak pokaźnych rozmiarów w porównaniu z innymi latami.
Z kolei rzepak jary jest obecnie w fazie liścieni. - Na polu wykonano zabieg zwalczania chwastów drugiego dnia po zasiewie - dodaje Sikora.

Kukurydza w Modzurowie została już wysiana, a jej pierwsze wschody powinny się pojawić za dwa dni. W uprawie buraków cukrowych wykonano pierwszy zabieg chwastobójczy - siewki buraków są „pod wierzchem", a chwasty już się zazieleniły. Z kolei zboża jare mają jeden liść.

W zbożach ozimych wykonano zabieg regulatorem wzrostu, a także podano drugą dawkę nawożenia azotowego - 32 kg czystego składnika. W Modzurowie pszenżyto i jęczmień znajdują się w fazie pierwszego kolanka (BBCH 31).

Pszenica znajduje się w podobnej fazie. - Zaobserwowano pierwsze objawy mączniaka prawdziwego na łodygach. Kondycja roślin jest dobra do bardzo dobrej. Na plantacjach z późnego siewu powoli dobiegają do końca zabiegi herbicydowe w terminach optymalnych oraz terminach opóźnionych - na plantacjach sianych terminowo - dodaje Sikora.

Z uwagi na nagłe złamanie pogodowe chwilowo prace zostały wstrzymane.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!