W kilku wypadkach okazuje się, że odchwaszczanie pszenicy i pszenżyta bywa droższe niż jęczmienia i żyta. Zwalczanie samej miotły zbożowej jest ograniczone do jednej substancji aktywnej i waha się od 29 do 45 zł/ha. Same chwasty dwuliścienne przede wszystkim są zwalczane na bazie herbicydów zawierających regulatory wzrostu. Wymaga to nakładów 28–65 zł/ha. Ostatecznie koszt zwalczania wszystkich chwastów jednocześnie mieści się w przedziale 30–166 zł/ha.

Jednostkowymi kosztami herbicydów rządzą dwie zasady. Pierwsza to koncepcja samego producenta, trudna do oceny, ponieważ przeciętny użytkownik nie jest zorientowany w logistyce firm fitofarmaceutycznych. Druga jest związana z określeniem „chwasty dwuliścienne”. Na ogół im herbicyd zwalcza więcej gatunków, w tym bardzo uciążliwych typu przytulia czepna, chwasty rumianowate (maruna bezwonna, rumian polny, rumianek pospolity) i chwasty wieloletnie (np. ostrożeń polny, bylica pospolita, perz zwyczajny), tym jest droższy.

Jak to się przedstawia w praktyce? Jeżeli założymy, że jesienią będziemy zwalczali tylko miotłę lub określone gatunki chwastów dwuliściennych, to z góry musimy założyć konieczność wykonania zabiegu korekcyjnego.  Jednocześnie musimy pamiętać, że wykonanie uniwersalnego zabiegu jesienią wcale nie daje nam gwarancji, że nie zajdzie konieczność wykonania wiosną korekty.
Samą miotłę zbożową można zniszczyć jedynie trifluraliną (np. Treflan 480 EC). Preparaty zawierające ją są zalecane do pięciu dni po siewie. Z przyzwyczajenia nie należy jej mieszać z glebą, podobnie jak to się robi na plantacjach rzepaku. Stosunkowo niska dawka jest przystosowana jedynie do niszczenia miotły zbożowej. Koszt zabiegu to 29–45 zł/ha.
Z kolei same chwasty dwuliścienne można zwalczyć herbicydami typu regulatory wzrostu. Preparaty te zawierają jedną, dwie lub trzy substancje aktywne spośród następujących: dikamba, 2,4-D, MCPA, mekoprop i dichloroprop. Są to głównie Aminopieliki, Chwastoksy i ich odpowiedniki. Wyjątkiem w tej grupie jest bardzo skuteczny Gold 450 EC (2,4-D + fluroksypyr). Koszt tych herbicydów wynosi 28–65 zł/ha. Rozpiętość cen jest typowym przykładem związanym z zakresem zwalczanych chwastów. Najtańsze oparte są na jednej substancji aktywnej, najdroższy na trzech substancjach, oczywiście trójskładnikowy ma zdecydowanie szerszy zakres zwalczanych gatunków. Chwasty dwuliścienne również można niszczyć herbicydem Ecopart i jego mieszaninami. Jest to preparat mniej popularny i trudno już ustalić jego cenę.