Termin siewu zaliczony jest do jednych z ważniejszych czynników plonotwórczych. Pszenżyto jeśli chodzi o wymagania cieplne znajduje się pomiędzy pszenicą a żytem. Najlepiej dla jego wzrostu jeśli temperatura wynosi ok. 14ᵒC na początku okresu wegetacyjnego, a przy jego końcu ok. 8ᵒC.

Kiedy możliwe są takie warunki? Trudno jednoznacznie określić, bo pogoda jest w każdym roku bardzo różna, ale można śmiało powiedzieć, że w ostatnich latach mamy do czynienia z długą i ciepłą jesienią. Na razie warunki klimatyczne są korzystne, może z jednym wyjątkiem - jest dość sucho, co może odbić się na rozwoju rośliny i w dalszej konsekwencji na jej plonie.

O czym warto pamiętać w takiej sytuacji? Trzeba przede wszystkim zadbać o dobrej jakości materiał siewny. Należy nie zapominać o zasadzie, że im ziarno lepiej wykształcone i wypełnione, tym większy ma zapas składników pokarmowych niezbędnych na start. Nie bez znaczenia jest też jego wysoka energia kiełkowania, która potwierdza, że zarodek jest zdrowy i gwarantuje równy, dobry rozwój początkowy siewek. Dlatego zaleca się wysiew kwalifikowanego, a wiec sprawdzonego materiału siewnego, kupionego z pewnego źródła.

Wracając do optymalnego terminu, to zwykle sprzyja on dobremu krzewieniu i właściwemu hartowaniu się roślin przed zimą. Późny siew to nie osiągnięcie przez roślinę fazy krzewienia jesienią, która wydłuża się do wiosny, a także wpływa on później na liczbę kłosów. Okres wegetacji pszenżyta późno wysianego jest krótszy nawet do 30 dni w odniesieniu do terminu optymalnego, głównie jest to spowodowane skróceniem okresu wschody-strzelanie w źdźbło.

Jak wynika z metodyk integrowanej ochrony roślin termin siewu pszenżyta jest oczywiście inny w każdym z regionów kraju, ale generalnie ten optymalny trwa od 5 września do 5 października, więc nie jest jeszcze na niego za późno.

Terminy siewu dla:
- północno-wschodniej części Polski między 5, a 20 września,
- południowo-wschodniej, centralnej i północnej części Polski miedzy 10, a 25 września,
- zachodniej części Polski od 20 września nawet do 5 października.

Jak czytamy w metodykach badania prowadzone w Zakładzie Uprawy Roślin Zbożowych IUNG - PIB z uwzględnieniem dużej liczby odmian wskazują, że niektóre odmiany charakteryzują się małymi zmianami wielkości i cech struktury plonu przy wysiewie w terminie opóźnionym do 14 dni w stosunku do wysiewu w terminie optymalnym. Należą do nich: Trismart, Algoso, Alekto i Gniewko.

Podobał się artykuł? Podziel się!