PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Optymalny termin zbioru kukurydzy na ziarno

Optymalny termin zbioru kukurydzy na ziarno

Autor: farmer.pl/anko

Dodano: 03-10-2014 10:04

Tagi:

Odmiany wcześniejsze kukurydzy (o niższym FAO) zaczynają dojrzewać, czego efektem jest pojawienie się tzw. czarnej plamki w ziarniakach. Dla wielu rolników jest to sygnał, że ziarno jest dojrzałe fizjologicznie i czas pomyśleć o jego zbiorze.Według wielu doniesień optymalny plon można uzyskać w momencie zakończenia procesu odkładania asymilatów, kiedy u nasady ziarniaka wykształca się tzw. czarna plamka.

Czarna plamka na ziarniaku tworzy się około 60 dnia licząc od początku wiechowania kukurydzy. Stadium to oznacza osiągnięcie przez niego dojrzałości fizjologicznej (omłotowej). W warstwie tej zostaje odcięty dopływ wody i substancji odżywczych z rośliny do ziarniaka. By trafnie to stadium określić należy odłamać ziarniak od osadki, a następnie musimy delikatnie zdjąć jego osłonkę. Wówczas powinna się nam ukazać czarna warstwa u podstawy ziarniaka. Najwcześniej pojawia się ona na czubku kolby a następnie w coraz niżej usytuowanych ziarniakach.
Po osiągnięciu tej fazy ziarniak już nie rośnie, a wilgotność jaką osiąga oscyluje na poziomie 32-35%.

Jednak zbyt jeszcze duża wilgotność kolb ma bezpośredni wpływ na straty oraz uszkodzenia ziarna powstające podczas omłotu, a tym samym ostateczną ilość pełnowartościowego, nieuszkodzonego ziarna, a więc i plonu.

Rolnik zatem staje przed dylematem, kiedy przystąpić do zbioru, by zebrać z pola jak największą ilość ziarna nieuszkodzonego, a jednocześnie o jak najniższej wilgotności (a wiadomo mniejsza wilgotność to mniejsze koszty suszenia). Wszystko jednak zależy od warunków panujących na przestrzeni jesieni. Gdy będą warunki sprzyjające z każdym dniem wilgotność będzie się zmniejszać, ale z drugiej strony postępować będą straty na skutek pogorszenia jakości ziarna (porażenie przez fuzarium), będzie postępować wyleganie roślin i opadanie kolb (omacnica, dzika zwierzyna). Co więcej dodatkowo pogarszać się będą warunki pogodowe mogące znacznie utrudniać zbiór.

Według wielu badań w tym zakresie wynika, że najbardziej optymalny termin zbioru przypada na mniej więcej 2 tyg. po osiągnięciu przez ziarniaki stadium czarnej plamki.

Wówczas różnica pomiędzy postępującymi stratami ziarna (na skutek wylegania, porażenia przez fuzarium itp) a stratami powstałymi podczas omłotu (na skutek zbyt dużego udziału ziarna uszkodzonego) jest najmniejsza, a wiec najbardziej ekonomicznie uzasadniona, a sam uratowany plon będzie najwyższy.

Dla potwierdzenia tej teorii warto przytoczyć pewne kalkulacje pochodzące z przeprowadzonych w tym zakresie badań. Zostały one zaprezentowane przez prof. Tadeusza Michalskiego podczas wykładu jaki naukowiec wygłosił na Dniach Kukurydzy firmy ProCam.

W stadium czarnej plamki ziarno (w zależności od warunków) osiąga średnio 35,3 % wilgotności. Wilgotność ta powoduje, że zbierając je w tym czasie, zostać może mocno uszkodzone podczas omłotu (udział ziaren uszkodzonych wynosi 10,5 %). Pomimo niskiego jeszcze porażenia kolb fuzariozą (na poziomie 0,1 %), jak również mało istotnego na tym etapie wylegania (2,1 %) nie jest to dobry termin na zbiór. W takich warunkach uzyskamy plon o dobrej jakości na poziomie 71,1 dt/ha.

Po odczekaniu 2 tygodni (zwłaszcza gdy warunki pogodowe temu będą sprzyjać) wilgotność spadnie do 31 %, a udział ziarna uszkodzonego zmniejszy się do 3,7 %. Pomimo tego, że wzrośnie porażenie kolb przez fuzarium (do 0,2 % kolb), i zwiększy się nieco wyleganie do 3,3 % uratowany plon ziarna wynosić będzie 77,9dt/ha.

Jeśli będziemy zwlekać z przeprowadzeniem zbioru przez 10 tygodni od osiągnięcia przez ziarniaki stadium czarnej plamki, to owszem możemy liczyć, że wilgotność ziarna spadnie nawet do 25,7 %, a przy tym udział ziarna uszkodzonego podczas omłotu będzie niski (2 %). To straty na skutek wylegania osiągną poziom 11,6 %, niespełna 5 % kolb będzie porażonych przez fuzariozy, nie wspominając już szczegółowo jakie problemy mogą pojawić się z samych zbiorem. Według wyliczeń uratowany plon wynosić będzie jedynie 66,4 dt/ha.

W powyższego przykłady wynika, że zbiór ziarna kukurydzy zawsze powinien być dobrze przemyślany, podparty obserwacjami roślin oraz pewnymi kalkulacjami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • jurek 2014-10-09 09:31:52
  Witam,ja od kilku lat zamiast suszyć kukurydzę konserwuję ją odpowiednim preparatem co znacznie obniża koszty..Ziarno też mam nie połamane (bęben rotorowy w kombajnie). Do konserwacji stosuję polski preparat bilo mould w ilości 6 kg na tone.W maju ziarno wygladało jak świeże zebrane z pola.
 • z.. 2014-10-06 19:03:40
  ..optymalny termin do zbioru.....u mnie....:) nadchodząca sobota....i dalej......dotąd aż nie zostanie ani jedna kolba...dla dzików.....
 • mietek 2014-10-03 16:28:10
  Dlatego do koszenia biore zawsze kombajn z bębenem rotorowym.Byłem w szoku jak zobaczyłem ziarno wymłócone tym kombajnem,ani jednej połóweczki
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.97.221
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!