W województwie mazowieckim zboża nadrobiły zaległości i zwykle są już dobrze rozkrzewione. Niestety z powodu utrzymujących się wysokich, jak na tę porę roku, temperatur wynoszących ciągle ok. 5ᵒC utrudnione jest przejście roślin w stan zimowego spoczynku.

Dodatkowo plantacje są mocno zachwaszczone mimo że wykonywano na nich, nawet w późniejszych terminach, zabiegi chemicznego odchwaszczania. Dobrze rozwijają się też choroby grzybowe. Na polach można zauważyć np. pierwsze oznaki chorób podstawy źdźbła. Sporadycznie można też znaleźć przebarwienia spowodowane utrudnionym pobieraniem z gleby składników pokarmowych.

Jak prezentuje się rzepak? W wypadku tego gatunku również trzeba powiedzieć o opóźnionych terminach siewu, opóźnionych wschodach, ale o w miarę dobrym rozwoju. Rzepak zwykle ma wykształconą dobrze rozetę liściową (przeważnie 8 liści). Trzeba jednak podkreślić, że w porównaniu do roku ubiegłego jest znacznie mniejszy. Nie znaczy jednak, że rokuje źle przed zimą – wprost przeciwnie. Zaletą suchej pogody jest nisko wykształcona rozeta i dodatkowo bardzo dobrze rozbudowany system korzeniowy.

W grudniu na plantacjach dużym problemem jest zachwaszczenie. Oprysk owszem jesienią był wykonywany, ale przeważnie na chwasty jednoliścienne - nalistnie. Zabiegi na chwasty dwuliścienne przesunięte zostały zwykle na czas wiosenny, co teraz widać na plantacjach. Poza tym na polu można zaobserwować niedobory składników mineralnych, zwłaszcza fosforu.