W województwie mazowieckim zboża nadrobiły zaległości i zwykle są już dobrze rozkrzewione. Niestety z powodu utrzymujących się wysokich, jak na tę porę roku, temperatur wynoszących ciągle ok. 5ᵒC utrudnione jest przejście roślin w stan zimowego spoczynku.

Dodatkowo plantacje są mocno zachwaszczone mimo że wykonywano na nich, nawet w późniejszych terminach, zabiegi chemicznego odchwaszczania. Dobrze rozwijają się też choroby grzybowe. Na polach można zauważyć np. pierwsze oznaki chorób podstawy źdźbła. Sporadycznie można też znaleźć przebarwienia spowodowane utrudnionym pobieraniem z gleby składników pokarmowych.

Jak prezentuje się rzepak? W wypadku tego gatunku również trzeba powiedzieć o opóźnionych terminach siewu, opóźnionych wschodach, ale o w miarę dobrym rozwoju. Rzepak zwykle ma wykształconą dobrze rozetę liściową (przeważnie 8 liści). Trzeba jednak podkreślić, że w porównaniu do roku ubiegłego jest znacznie mniejszy. Nie znaczy jednak, że rokuje źle przed zimą – wprost przeciwnie. Zaletą suchej pogody jest nisko wykształcona rozeta i dodatkowo bardzo dobrze rozbudowany system korzeniowy.

W grudniu na plantacjach dużym problemem jest zachwaszczenie. Oprysk owszem jesienią był wykonywany, ale przeważnie na chwasty jednoliścienne - nalistnie. Zabiegi na chwasty dwuliścienne przesunięte zostały zwykle na czas wiosenny, co teraz widać na plantacjach. Poza tym na polu można zaobserwować niedobory składników mineralnych, zwłaszcza fosforu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!