PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Oziminy w różnych fazach rozwojowych

Oziminy w różnych fazach rozwojowych Zboża ozime są w różnej fazie rozwojowej. Fot. MT

Autor: Małgorzata Tyszka

Dodano: 23-10-2015 13:12

Tagi:

- Zboża ozime w województwie warmińsko-mazurskim są w różnych fazach rozwojowych - od dość zaawansowanych z krzewieniem do szpilkowania – mówi w rozmowie z portalem farmer.pl Mariusz Michalski, menedżer ds. upraw firmy Innvigo.Stan roślin uzależniony jest od gleby na jakich są one uprawiane, ale nie tylko. Ważny jest też sposób uprawy i termin siewu.

- W tym sezonie z powodu wykonywania siewów w różnych terminach, często opóźnionych z powodu braku opadów, mieliśmy do czynienia też ze zróżnicowanymi wschodami zbóż. Przez to dużo plantacji jest nierównych. Dodatkowo dało się zaobserwować w łanach mszyce - głównie na lepszych i w prawidłowym terminie zasianych plantacjach. Można znaleźć septoriozy i mączniaka, jednak bez jakiś silnych presji - jak to bywało w latach ubiegłych przede wszystkim na plantacjach bardziej zaawansowanych – dodał Michalski.

Jak zaznacza, w ostatni weekend spadło trochę deszczu, jednak zdecydowanie za mało w stosunku do potrzeb.

- Wilgoć dotarła do głębokości 7-10 cm, dalej jest mocno sucho i to przede wszystkim ilość wody decyduje o stanie plantacji – podkreśla Mariusz Michalski.

Jakie są rokowania na przyszłość? - Na najbliższe dni prognozowane są temperatury powyżej 10ᵒC. Noce są dość ciepłe, a w ciągu dnia utrzymuje się duża wilgotność powietrza, dlatego po ostatnich nawet niewielkich opadach jest szansa, że część plantacji trochę nadrobi i się wyrówna – dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • Daras15 2015-10-23 18:08:08
    http://facebook.com/pilgrimpzo
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.162.165.158
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!