PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Pasowa uprawa gleby

Pasowa uprawa gleby

Autor: Anna Kobus

Dodano: 17-06-2014 17:58

Strip till, czyli uprawa pasowa gleby, to szczególny przypadek uprawy uproszczonej. Jej zaletą jest jeszcze większa oszczędność czasu i pieniędzy, a przy tym minimalny negatywny wpływ na aktywność mikroorganizmów odpowiedzialnych za żyzność gleby.Im więcej w glebie wykonywanych jest zabiegów agrotechnicznych, tym częściej gleba jest rozdrabniana i łatwiej się zagęszcza. Przy tradycyjnej uprawie za pomocą pługa dochodzi do poważnej ingerencji w aktywność mikroorganizmów. Żyjące na wierzchu organizmy tlenowe zostają przy orce wprowadzone w głąb do warunków beztlenowych i odwrotnie - beztlenowe znajdują się nagle na powierzchni gleby. To powoduje, że większość takich populacji ginie. Po orce muszą minąć 2-3 tygodnie, zanim gleba powróci do równowagi.

Duża liczba mikroorganizmów warunkuje prawidłowe procesy glebowe. Mikroorganizmy uwalniają nam większość niedostępnych bezpośrednio dla roślin składników pokarmowych. Odpowiadają one bowiem za mineralizację i humifikację próchnicy. Z drugiej strony duży potencjał enzymatyczny gleby powoduje, że wiele pożytecznych mikroorganizmów staje się antagonistami lub konkurentami dla patogenów chorobotwórczych. Uproszczenia uprawy również wpływają korzystnie na populacje dżdżownic. Ich duża liczba na polu oznacza, że pole jest utrzymane w dobrej kulturze.

Metody bezpłużne wpływają korzystnie na właściwości fizyczne, fizykochemiczne oraz chemiczne gleby. Dzięki rezygnacji z orki można ograniczać tempo mineralizacji glebowej substancji organicznej, a także zmniejszać negatywne skutki, jakie powoduje erozja wietrzna oraz wodna. Ponadto uproszczona uprawa może zwiększać koncentrację substancji organicznej i składników nawozowych w jej powierzchniowej warstwie, jak również chronić glebę przed niekorzystną utratą wilgoci.

Jest wielu zwolenników stosowania uproszczeń, są również eksperci, jak i praktycy wypowiadający się, że nic nie zastąpi tradycyjnej uprawy płużnej. Każde pole jest inne, różni się typem gleby, strukturą, jak również właściwościami. Odpowiednia technologia uprawy gleby powinna być starannie dostosowana do określonego siedliska, poprzedzona wielosezonową obserwacją danego pola.

CO TO JEST STRIP TILL?

Technologia uprawy strip till idealnie wpasowuje się w panujący obecny trend w rolnictwie, dążący do tego, by uprawa gleby była mniej energochłonna oraz pozwalała oszczędzać czas i pieniądze rolnika, a przy tym pozytywnie oddziaływała na strukturę i żyzność gleby. Technologia strip till to pewien kompromis pomiędzy uprawą płużną a całkowitym brakiem uprawy.

Jest to nowa technologia uprawy, która wywodzi się z USA. Tam już od ponad 40 lat jest stosowana i praktykowana przez wiele gospodarstw. Polega ona na spulchnieniu pasa roli o szerokości 20-30 cm, w którym zostają wysiane nasiona. Bardzo często uprawa gleby połączona jest z bezpośrednim wysiewem nawozu pod rząd sianych nasion lub aplikacją gnojowicy. Strip till jest przede wszystkim przystosowany do roślin sianych w szerokich międzyrzędziach: kukurydzy, rzepaku, buraka, słonecznika, soi, rzepy. Jej modyfikację można również stosować w zbożach.

W przypadku uprawy pasowej na polu tworzą się dwa oddzielne obszary. Pierwszy pas spulchnionej gleby, w którym zostanie wysiany rząd roślin, i drugi, w którym gleba pozostaję tylko lekko wzruszona. W pasie uprawianym resztki pożniwne zostają paso wo spulchnione za pomocą różnych rozwiązań technicznych. Może to być dokonane za pomocą zębów typu głębosz, talerzy czy redlic dłutowych. Często montowane są również metalowe gwiazdy odgarniające resztki roślinne.

Gleba w uprawionym pasie jest dobrze napowietrzona i luźna, dzięki temu rośliny korzenią się głębiej i swobodniej mogą przenikać przez warstwy gleby. Ten pas również szybciej się nagrzewa, co ma duże znaczenie dla przyspieszenia terminu siewu i lepszego wigoru początkowego w przypadku siania roślin jarych.

Uprawa w technologii strip till to dobry wybór spośród dostępnych metod uproszczonej uprawy, gdyż jest lepiej dostosowana do naszych warunków klimatycznych. Niestety, całkowite uproszczenia uprawowe często wiążą się z ograniczeniem plonowania roślin, co wynika między innymi z pogarszających się warunków siewu oraz zmiany właściwości fizycznych roli. Z całkowitej uprawy gleby można zrezygnować w rejonach, gdzie panują wysokie temperatury przy dużej wilgotności powietrza. Takie warunki pozwalają na odpowiednią mineralizację resztek roślinnych. W klimacie naszego kraju gleba jednak powinna być nieco wzruszona i przemieszana, by mogła się szybciej nagrzać, napowietrzyć i by rozkład resztek roślinnych przebiegał w sposób niezakłócony. Strip till pozwala osiągnąć korzystne warunki wschodów, a jednocześnie znaczna część powierzchni pozostaje pokryta nienaruszonym mulczem.

UPRAWA PASOWA KUKURYDZY

16 kwietnia firma Limagrain oraz Grupa Rolnik zorganizowały w miejscowości Ogieniowo (pow. śremski, woj. wielkopolskie) pokaz siewu kukurydzy w technologii strip till. Do współudziału w tym wydarzeniu zaproszono firmy Bayer, ADOB, K+S oraz Kuhn.

W spotkaniu wzięło udział ok. 100 osób zainteresowanych nową technologią siewu. W tej grupie przeważali przede wszystkim rolnicy, którzy z dużym zainteresowaniem wysłuchiwali treści przekazywanych przez organizatorów oraz zaproszonego na warsztaty dr. Tomasza Piechotę z Zakładu Podstaw Uprawy Roślin i Herbologii z UP w Poznaniu.

Pokaz odbył się w gospodarstwie Augustyna Szczepaniaka. W strip tillu zasiane zostały najwcześniejsze odmiany ziarnowe LG, włącznie z bardzo wczesnymi nowościami z katalogu unijnego, które w tym roku firma Limagrain zamierza wprowadzić na polski rynek.

Do nawożenia użyto nawozy K+S, ochrona wykonana będzie preparatami firmy Bayer, natomiast wspomaganie dolistne kukurydzy będzie stosowane przy użyciu nawozów firmy ADOB.

Na polu Augustyna Szczepaniaka nie stosowano pługa od 4 lat. Dzięki temu w dzień pokazów można było swobodnie chodzić po polu, pomimo ulewnych deszczy, jakie zanotowano w przeddzień tego wydarzenia. To tłumaczy fakt, że gleba po uproszczeniach uprawowych ma lepszą nośność i łatwiej przenika przez nią woda. Wiosną na polu demonstracyjnym wykonano zabieg glifosatem w celu zlikwidowania głównie samosiewów rzepaku. W tej technologii glifosat jest powszechnie stosowany, gdyż umożliwia bardziej efektywną pracę agregatów uprawowych.

Za pomocą kultywatora Striger firmy Kuhn został pasowo uprawiony wąski pas gleby na głębokości 30 cm. Spulchnił on glebę tylko w rzędzie siewu, co ułatwi późniejsze zakorzenienie się roślin. Pozwoli to również utrzymać odpowiednią wilgotność gleby w okresie kiełkowania.

Z przodu został zawieszony siewnik do nawozu, który wysiewał nawóz za zębami głębosza. Dzięki temu w jednym przejeździe można było zaaplikować nawóz głęboko i bezpośrednio pod rząd sianych roślin.

W drugim przejeździe w uprawione rzędy wprowadzono siewnikiem punktowym firmy Kverneland nasiona kukurydzy. Były to wczesne odmiany ziarnowe z FAO do 230 z najnowszej kolekcji firmy Limagrain. Jesienią organizatorzy spotkania planują w tym samym miejscu zorganizować Dni Kukurydzy. Wówczas będzie można porównać wizualnie efekty uprawy i siewu kukurydzy metodą strip till z metodą tradycyjną.

PASOWA UPRAWA BURAKA CUKROWEGO

W Ogieniowie można było również obejrzeć pasową uprawę buraków cukrowych należącą do Pawła Snuszki. 16 kwietnia pomiędzy mulczem można było zaobserwować wschodzące wówczas buraki cukrowe.

Zdaniem Pawła Snuszki, buraki bardzo dobrze tolerują pasową uprawę gleby. Na oglądanym polu nie stosowano uprawy płużnej od 3 lat. W sezonie poprzedzającym siew buraka na ściernisko po jęczmieniu rolnik zastosował obornik, następnie wykonał nawożenie potasowe i fosforowe, po czym 6 września zasiał poplon z gorczycy w ilości 17 kg/ha. Siew buraka w mulcz odbył się 30 marca br. agregatem do uprawy pasowej połączonym z siewnikiem. Jak twierdzi Paweł Snuszka, w jego przypadku technologia sprawdza się doskonale. Świadczą o tym plony buraka cukrowego, jakie rolnik otrzymuje. Dwa lata temu uzyskał on średni plon korzeni 83 t/ha, natomiast w zeszłym roku około 76 t/ha. Jak zdradził nam gospodarz, usługa siewu takim agregatem kosztowała go 360 zł netto.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • Kalosz 2014-06-27 13:35:26
    a niby dlaczego nie w burakach? Ludzie również stosują uprawe bezorkową w siewie buraków
  • vlad 2014-06-17 21:15:54
    Oczywiscie nie w burakach ale w innych roślinach siewnikiem Mzuri wszystko mamy za jednym przejazdem :)
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!