Minimalne temperatury kiełkowania roślin uprawianych w Polsce wahają się od kilku do kilkunastu stopni C. Narzucają one w znacznym stopniu kolejność siewów roślin jarych.

Owies pierwszy

Najwcześniejszych siewów wymagają owies, pszenica jara i groch uprawiany na nasiona. Dziesięć dni później powinno się wysiewać groch z przeznaczeniem na zielonkę. Nieco później trzeba wysiewać bobik i łubiny. Są to rośliny o najmniejszych wymaganiach cieplnych, a jednocześnie dużych wodnych. Optymalny termin ich siewu przypada na kwitnienie krokusa, leszczyny, podbiału, przebiśniegu, przylaszczki i zawilca gajowego, które wyznaczają nadejście przedwiośnia. W następnej kolejności, bo pod koniec przedwiośnia, następuje siew jęczmienia jarego, rzepaku jarego i lnu.

Przełom przedwiośnia i wczesnej wiosny to najlepszy termin siewu buraków cukrowych i pastewnych. Jest to pora kwitnienia brzozy, klonu, mniszka pospolitego, tarniny, czereśni, wiśni i porzeczki czarnej.

Wczesna wiosna to odpowiednia pora sadzenia ziemniaków. Początek sadzenia rozpoczyna się wraz z zakwitaniem mniszka pospolitego i wypuszczaniem liści przez krzewy agrestu. Powinno być zakończone najpóźniej w początkach kwitnienia bzu lilaka i kasztanowca.
Nieco później wysiewa się kukurydzę. Fenologicznym wskaźnikiem rozpoczęcia siewu w danym rejonie jest kwitnienie czereśni, tarniny i porzeczki czerwonej.

Najpóźniej wysiewa się proso i grykę. Siewy tych roślin przypadają pod koniec wiosny, wtedy, gdy kwitną: kasztanowiec, jarzębina, sosna, bez lilak, berberys, głóg. 

Nie opóźniać

Opóźnienie siewu jest szczególnie niekorzystne w przypadku tych roślin, które sieje się wcześnie. Bardzo wrażliwy jest owies. Wysiany późno daje z hektara o tonę ziarna mniej niż zasiany wcześnie. Na południowym zachodzie każdy dzień opóźnienia siewu w porównaniu do terminu optymalnego powoduje obniżkę plonu o 80 kg z hektara.

Natomiast opóźnienie siewu grochu o jeden dzień w porównaniu do terminu optymalnego obniża plon nasion o 20 kg z hektara. Pogarsza się równomierność wschodów, a rośliny są gorzej ukorzenione. Poza tym dojrzewają wolniej i mniej równomiernie. Dodatkowo późny siew grochu zwiększa ryzyko występowania szkodników.