W tym roku na rynku zbóż, podobnie jak i rzepaku, mamy do czynienia z drastyczną obniżką cen za surowiec. Obecnie ceny pszenicy konsumpcyjnej kształtują się na poziomie 600-650 zł/t netto, w roku 2012 w analogicznym okresie czasu były one wyższe i wynosiły od 880 do 950 zł/t. Te zniżki jak się okazuje będą miały przełożenie na cenę materiału siewnego.


- Średnio w tym roku kwalifikowany materiał siewny powinien kosztować 150-170 zł/dt, kiedy w roku ubiegłym ta cena wynosiła 200 zł/dt. Mowa o pszenicy, ale i w wypadku pozostałych gatunków zniżka powinna sięgać ok. 40 zł na dt - mówi Marciniak.

Jak podkreśla to właśnie cena surowca bazowego jest tą ruchomą w produkcji materiału siewnego, pozostałe jak np. koszty suszenia czy czyszczenia, w tym roku się raczej nie zmieniły.

Dodatkowo w porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy wiele plantacji z powodu pogody wypadło, teraz tak się nie stało i plony i zbiory z plantacji nasiennych są wyższe. - Z danych z innych krajów unijnych wynika, że produkcja też jest wyższa. Jedynie w Niemczech mogą być jakieś problemy z powodu opadów deszczu podczas zbiorów - dodaje Karol Marciniak.

Generalnie rodzima produkcja nasienna zlokalizowana jest przede wszystkim w woj. kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. Te regiony generują 50 proc. produkcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!