PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Ploniarka zbożówka w kukurydzy – oceń rozmiar szkód

Ploniarka zbożówka w kukurydzy – oceń rozmiar szkód Objawy żerowania ploniarki zbożówki; Fot. Anna Kobus

Autor: Anna Kobus

Dodano: 19-06-2016 07:50

Tagi:

Na polach kukurydzianych wyraźnie można dostrzec symptomy żerowania ploniarki zbożówki. Na zabieg chemiczny jest już za późno. Na tym etapie warto jednak oszacować rozmiar szkód, pozwoli to ocenić zagrożenie ze strony tego szkodnika w przyszłym sezonie.Obecnie na plantacjach głównie niechronionych wyraźnie można dostrzec objawy uszkodzeń spowodowanych przez larwy ploniarki zbożówki. Uszkodzenia to przede wszystkim charakterystyczne rzędy dziur na liściach i zmieniony pokrój rośliny. Liście zaatakowanej kukurydzy kędzierzawieją i deformują się. W przypadku uszkodzenia stożka wzrostu roślina wytwarza kilka pędów bocznych i nie zawiązuje kolb.

Ploniarka zbożówka atakuje kukurydzę w fazie 1–3 liści. Zwalczanie chemiczne natomiast wykonuje się w chwili zrównania się długości trzeciego liścia z długością liścia drugiego. Na zabieg zatem jest już za późno. Warto jednak problemowi przyjrzeć się bliżej.

Obecnie, a więc w fazie 8-10 liści powinno się wykonać analizę pozwalającą określić procent roślin uszkodzonych przez ploniarkę, który będzie podstawą prognozowania zabiegów ochrony roślin w sezonie następnym. Jeśli 15 proc. roślin będzie wykazywało objawy uszkodzenia przez ten gatunek będzie to sygnał, że w przyszłym roku należy plantację kukurydziane chemicznie ochronić.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • myśliwy 2016-06-20 21:06:48
    Dajcie sobie spokój z tymi szkodnikami. Ploniarka zbożówka, też mi coś, jakiś owad no i mniema właściciela, no i środki ochrony drogie. Kto Wam za to zapłaci. Dzik i jeleń a nawet sarna z zajączkiem to już coś widocznego, a i myśliwi dadzą Wam pastuchy, będą podkaszać pod przewodami, zorganizują nocne pilnowanie uprawy, a na końcu myśliwi wypłacą odszkodowanie za szkody - nieważne kto je wyrządził. Wszak tropy jakoweś znajdziecie. Darz Wam bór chłopy, a jak nie to na traktory blokować drogi. Niech wiedzą "chłop potęgą jest i basta"
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.183.100
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!