Na południu kraju wcześnie wysiana kukurydza rozwija aktualnie 2-3 liście właściwe. Jednak na plantacjach można zauważyć pierwsze szkodniki , konkretnie ploniarkę.

- Szkodnik ten aktualnie masowo składa jaja, przy czym obserwuje się już uszkodzenia powodowane przez larwy pochodzące z wcześniejszych wylęgów - informuje dr Bereś.

Na plantacjach szczególnie zagrożonych zaleca się opryskania roślin rozwijających 2-3 liście jednym z preparatów: Proteus 110 OD w dawce 0,5 l/ha lub Karate Zeon 050 CS w dawce 0,1 l/ha.

- Szkodliwość larw może także częściowo ograniczyć pogoda - jeżeli będzie ciepło i wilgotno, wówczas bardzo szybko rosnące rośliny będą samoczynnie broniły się przed larwami wyżerającymi ich tkanki - zjawisko tzw. samoczynnego wyrzucania larw, pod warunkiem, że te nie zdążyły uszkodzić lub zniszczyć stożka wzrostu - dodaje.

W południowo-wschodniej Polsce na nielicznych roślinach zaczęły pojawiać się też mszyce czeremchowo-zbożowe oraz wciornastki. Na szczęście ich liczebność jest jeszcze bardzo mała i nie ma powodu do niepokoju.

Podobał się artykuł? Podziel się!