PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Ploniarka zbożówka w młodej kukurydzy

Ploniarka zbożówka w młodej kukurydzy

Autor: farmer.pl, mt

Dodano: 13-05-2013 10:01

Tagi:

Na wielu plantacjach nie chronionych zaprawami insektycydowymi rolnicy zgłaszają wzrost liczebności i szkodliwości ploniarki zbożówki – informuje portal farmer.pl dr inż. Paweł Bereś z Instytutu Ochrony Roślin PIB. To nie jedyny szkodnik, który pojawił się na plantacjach kukurydzy.Na południu kraju wcześnie wysiana kukurydza rozwija aktualnie 2-3 liście właściwe. Jednak na plantacjach można zauważyć pierwsze szkodniki , konkretnie ploniarkę.

- Szkodnik ten aktualnie masowo składa jaja, przy czym obserwuje się już uszkodzenia powodowane przez larwy pochodzące z wcześniejszych wylęgów - informuje dr Bereś.

Na plantacjach szczególnie zagrożonych zaleca się opryskania roślin rozwijających 2-3 liście jednym z preparatów: Proteus 110 OD w dawce 0,5 l/ha lub Karate Zeon 050 CS w dawce 0,1 l/ha.

- Szkodliwość larw może także częściowo ograniczyć pogoda - jeżeli będzie ciepło i wilgotno, wówczas bardzo szybko rosnące rośliny będą samoczynnie broniły się przed larwami wyżerającymi ich tkanki - zjawisko tzw. samoczynnego wyrzucania larw, pod warunkiem, że te nie zdążyły uszkodzić lub zniszczyć stożka wzrostu - dodaje.

W południowo-wschodniej Polsce na nielicznych roślinach zaczęły pojawiać się też mszyce czeremchowo-zbożowe oraz wciornastki. Na szczęście ich liczebność jest jeszcze bardzo mała i nie ma powodu do niepokoju.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.240.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!