Podniesiono prognozy zbiorów prawie wszystkich gatunków, w tym przede wszystkim pszenicy miękkiej - z 122,7 mln ton do 124,2 mln ton. Bilans zatem staje się mniej napięty, co daje szanse na zniżki notowań zbóż po zbiorach - przede wszystkim gatunków paszowych.

W przypadku pszenicy wiele zależeć będzie od kształtowania się prognoz globalnej produkcji, w tym w krajach zaliczanych do kluczowych eksporterów, a te jak na razie są niestety korygowane w większości w dół - podaje FAMMU/FAPA.

Strategie Grains poniosło także prognozę produkcji jęczmienia w UE - o 500 tys. ton do 53,3 mln ton. Dodatnich korekt dokonano dla Francji - o 300 tys. ton oraz w mniejszym stopniu dla Niemiec, Wielkiej Brytanii, krajów bałtyckich i skandynawskich. Pozwoliło to na zrekompensowanie z nadwyżką spodziewanych strat w produkcji jęczmienia w dotkniętej suszą Hiszpanii. Podwyższono przewidywaną wysokość zbiorów durum - 7,6 mln ton do 7,9 mln ton, przede wszystkim na spodziewaną poprawę plonowania tego gatunku w Hiszpanii i Włoszech - czytamy w raporcie.

Podobał się artykuł? Podziel się!