Niestety wyniki plonowania pszenicy nie zostały opatrzone nazwami poszczególnych odmian, a tylko nazwami firm, które te odmiany sprzedają bądź hodują.

Pierwszą lokalizacją, gdzie opracowano wyniki, jest Pągów na Opolszczyźnie. Jak przypomina firma, jesień dla zbóż ozimych nie była łatwa. Intensywne opady deszczu opóźniły siewy, a niskie temperatury przyczyniły się do tego, że zboża przed zimą osiągnęły tylko fazę BBCH 12-13. Spadki temperatur w styczniu (do – 17ᵒC) nie spowodowały wymarznięć.

- Wczesna wiosna przyniosła w Pągowie spore opady deszczu oraz niskie temperatury. Takie warunki spowodowały pierwsze infekcje mączniaka prawdziwego zbóż i traw na odmianach bardziej podatnych na tę chorobę – podaje BASF.

W uprawie pszenicy wykonano pełną ochronę zbóż. Podczas zabiegu T1 na niektórych odmianach pszenic infekcja mączniakiem była kilku procentowa. Maj przyniósł zdecydowanie niższe opady deszczu, co miało przełożenie również na poziom infekcji zbóż na obiektach kontrolnych. Mączniak prawdziwy zbóż i traw wchodził na wyższe partie liści, a symptomy infekcji septoriozy paskowanej liści obserwowaliśmy na dolnych liściach.

Na sektorze chronionym w momencie wykonania zabiegu T2 infekcja mączniakiem czy septoriozą była bardzo niska. Początkiem czerwca kontrolę (niechronioną chemicznie pszenicę) zaczęła atakować rdza brunatna oraz brunatna plamistość liści (DTR) na odmianach bardziej podatnych na DTR.

- Zabieg T3 wykonany w czasie kwitnienia w pełni ochronił kłosy przed atakiem septoriozy plew, która w dużym nasileniu występowała na sektorze kontrolnym odmian zbóż oraz bardzo dobrze ograniczył rozwój grzybów z rodzaju Fusarium. Końcowy okres wegetacji zbóż BBCH 75 spotkał się z bardzo silną presją chorobową w konsekwencji na roślinach nie chronionych blaszka liściowa była tylko w kilku procentach zielona. Dzięki intensywnej ochronie pszenice były zielone i wolne od patogenów, co spowodowało średnią zwyżkę plonu odmian o ponad 12 dt/ha – podaje BASF.

W Pągowie najwyższy plon „chronionej” pszenicy osiągnęły (w nawiasie kontrola): 88,5 dt/ha (73,7 dt/ha) – odmiana HR Danko, 85,9 dt/ha (70,7 dt/ha) – odmiana HR Smolice i 84,2 dt/ha (73 dt/ha) – odmiana LG.