Postęp prac żniwnych na Pomorzu w zależności od gatunku jest na różnym poziomie. Oczywiście już dawno w magazynach są nasiona rzepaku ozimego. Plonował on zaskakująco wysoko, średnia dla regionu wynosi 3 t/ha, ale zdarzały się gospodarstwa, które uzyskiwały zdecydowanie wyższe wartości. Rzepaku jarego na Pomorzu jest dość mało, ale też i mały jest postęp w zbiorach tej rośliny, która nie jest jeszcze dojrzała - 15 proc.

- Pszenica ozima zebrana została już w 55-60 proc. w województwie, pszenica jara - 20 proc., jęczmień ozimy - 100 proc., jęczmień jary - 50 proc., żyto - 70 proc., owies - 35-40 proc., pszenżyto ozime - 75 proc. i jare - 30 proc. - wylicza Kozdęba.

Plony są satysfakcjonujące, bo spodziewano się niższych. Średnia dla województwa wynosi 3,7 /ha, ale wszystko jest uzależnione od konkretnego gospodarstwa i pola.

- Plonowanie pszenicy ozimej na Żuławach przekroczyło niekiedy 7 t/ha, ale średnia dla regionu jest niższa i wynosi 4,86 t/ha. Pszenica jara dała niższe plony w wysokości 4,04 t/ha - dodaje Krzysztof Kozdęba.

Podobał się artykuł? Podziel się!