Sprzątanie pomieszczeń przed składowaniem ziarna należy potraktować bardzo poważnie. Pozornie banalne czynności - zamiecenie posadzki, usunięcie pajęczyn, naprawa bieżących uszkodzeń - znacząco pomagają ograniczyć problem szkodników magazynowych. Jak zatem przygotować magazyn do składowania tegorocznych płodów i o czym należy pamiętać, zanim ziarno i nasiona trafią do magazynu? Pomogą w tym m.in. czynności, o których piszemy w tym artykule.

DEZYNSEKCJA PUSTYCH POMIESZCZEŃ

Mniej więcej na 2-3 tygodnie przez żniwami, po posprzątaniu magazynów, trzeba w nich przeprowadzić chemiczną dezynsekcję jednym z zarejestrowanych do tego celu preparatów. Lista dozwolonych środków do samodzielnego stosowania jest bardzo skromna (tab.). Wszystkie preparaty oparte są na pirymifosie metylowym (związek z grupy związków fosforoorganicznych). Substancja ta skuteczna jest w przypadku większości szkodników bytujących w magazynie. Zwalczy m.in. wołka zbożowego, spichrzela surynamskiego czy trojszyka ulca.

Najwygodniejsze jest użycie preparatu gazowego w formie świecy dymnej, ponieważ nie wymaga stosowania żadnego specjalistycznego sprzętu. Decydując się na tę metodę, należy wcześniej dokładnie uszczelnić pomieszczenie. Złe zabezpieczenie spowoduje, że stężenie gazu będzie mniejsze od wymaganego, a co za tym idzie, zabieg okaże się mniej skuteczny. Jedna świeca dymna Actellic 20 FU wystarcza na 500 m3 pomieszczenia. Po upływie doby od zagazowania magazyn należy dokładnie wywietrzyć. Actellic 20 FU służy do dezynsekcji wyłącznie pustych magazynów/silosów i nie może być zastosowany w pomieszczeniu, gdzie składowane jest ziarno lub przechowuje się paszę dla zwierząt.

Do wyboru mamy także preparaty w postaci koncentratów przeznaczonych do sporządzania emulsji wodnej. 1 litr wybranego środka (Actellic 500 EC, Magazynier 500 EC, Rovar 500 EC) wystarczy do stworzenia 10 l roztworu. Taką objętością zdezynfekujemy 1000 m2 pomieszczenia. Opryskuje się tym preparatem wszystkie powierzchnie w magazynie, unikając tych silnie nasłonecznionych. Wykorzystać do tego celu da się wszelkie ręczne lub plecakowe opryskiwacze lub można skorzystać z bardziej zaawansowanego technologicznie sprzętu, jakim jest np. zamgławiacz automatyczny. Przed przystąpieniem do dezynsekcji należy szczelnie zamknąć drzwi i okna oraz wyłączyć wentylację. Po zabiegu pomieszczenie trzeba zostawić zamknięte na co najmniej 4 godziny. Najlepiej wywietrzyć je dopiero po 24 godzinach.