Z uzyskanych od firm nasiennych informacji wynika, że nie prowadzą one badań pod kątem zróżnicowanej reakcji odmian na opóźnienie siewu. Wiedzy na ten temat nie dostarczy nam równuez COBORU.Udało nam się jednak zebrać garść informacji na ten temat.

Dr Adam Gleń z firmy HR Danko uważa, że bardzo trudno stwierdzić które odmiany można polecić.Siew w końcu kwietnia może spowodować, że rośliny będą mało odporne na niską wilgotność gleby w maju. Najbardziej wrażliwe są odmiany krótkosłome.

Rozmówca wymienił dwie, które prawdopodobnie poradziłyby sobie z tym problemem najlepiej.

Odmiana Basic, charakteryzująca się mocnym i szybkim krzewieniem, co pozwoli się jej szybko rozwinąć przy opóźnionym siewie, oraz odmiana będąca w rejestrze CCA - Eunova, charakteryzująca się podwyższoną odpornością na suszę. Eunova jest sprawdzoną odmianą, wybieraną przede wszystkim do uprawy przez rolników w pasie od Poznania po Białoruś, gdzie występują ziemie słabsze, niejednokrotnie o kwaśnym odczynie. Odmiana ta sprawdziła się na tych terenach i można przypuszczać, że bedzie dobrym wyborem przy obecnych prognozach co do terminu siewu.

Kierownik Działu Hodowli w HR Strzelce Wanda Orłowska twierdzi, że ciężko przewidzieć które z odmian jęczmienia jarego mogą być mniej wrażliwe na opóźniony siew. Nie mniej, w rozmowie z nami poleciła dwie nowe odmiany: Oberek i Hajduczek.

Zaznaczyła jednak, że podobnie jak inne firmy hodowlano-nasienne, HR Strzelce nie prowadzi badania w kierunku oceny reakcji odmian na opóźniony termin siewu. Wobec tego nie można dokładnie przewidzieć jak one zareagują na tegoroczne warunki.

Orłowska wspomiała, że kilka lat temu zdarzyła się podobna sytuacja. Siew był opóźniony do połowy kwietnia, nie mniej w trakcie późniejszej wegetacji rośliny "nadrobiły" stracony wiosną czas.Zbiór był nieznacznie opóźniony, a plon na względnie przyzwoitym poziomie.

Podobnie uważają eksperci KWS Lochow. Bartosz Rudzki sądzi, że róznice międzyodmianowe u jęczmienia jarego na spóźniony siew są subtelne. Zdecydowanie wyraźniej je widać, gdy porównuje się gatunki. W tym wypadku spadek plonu u jęczmienia jest najmniejszy, ale wszystko ma swoje granice.

Jęczmień jary wysiewany nawet w maju wyda jakiś plon, ale czy bedzie on satysfakcjonujący? Nie należy się czarować co do możliwości radykalnej poprawy sytuacji zbóż jarych. Zwiększając dawkę wysiewu rekompensujemy późniejszy termin siewu, ale tylko do pewnego stopnia, więc czy to się uda? Przy ekstremalnie późnym siewie - na krawędzi terminów agrotechnicznych - może się to nie sprawdzić i plon będzie znacznie niższy.

Najpełniejsze informacje uzyskaliśmy w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, który analizował reakcję odmianową na opóźniony siew.

Profesor Kazimierz Noworolnik zapytany o odmiany jęczmienia jarego, które najlepiej znoszą późny termin siewu wyróżnił wśród odmian brawarnych: Kormoran, Sebastian, Granal, Żeglarz, Signora. Natomiast wśród pastewnych, odmiany: Suweren, Skarb, Nagradowicki, Rufus, Justina, Natasia, Kirsty.

Podobał się artykuł? Podziel się!