W tym roku ze względu na pogodę, rolnicy często wysiewali późno, zwłaszcza pszenicę. Czy zdążyła się ona na tyle rozwinąć, aby przygotować się do wejścia w stan spoczynku zimowego?

- Na późnych zasiewach zbóż, które dopiero dochodzą do fazy krzewienia nie stwierdza się objawów wskazujących na porażenie przez grzyby chorobotwórcze. Dobry stan zdrowotny plantacji dobrze rokuje co do właściwego przezimowania zbóż. Potrzebnych jest kilka dni z temperaturami poniżej 0°C w nocy, a w dzień ok. +2 do + 3°C, aby rośliny się zahartowały i wtedy przezimowanie roślin będzie dobre, szczególnie gdy zostaną one przykryte choćby cienką 2-3 cm warstwą śniegu - dodaje dr Horoszkiewicz-Janka.

Jak wyglądają plantacje zasiane we wcześniejszych terminach? - Wcześniejsze zasiewy już porażane są przez sprawców chorób takich jak: mączniak prawdziwy i rdze - żyto czy plamistość siatkową jęczmienia, rynchosporiozę i mączniaka prawdziwego - jęczmiona - mówi dr Horoszkiewicz-Janka.

Zdaniem ekspertki, na rozkrzewionej pszenicy na razie widać tylko śladowe porażenie przez mączniaka prawdziwego. Pszenżyto jest porażone w najmniejszym stopniu. Jedyną widoczną obecnie chorobą jest rynchosporioza na liściach.

Podobał się artykuł? Podziel się!