Podczas lustracji ozimin w Centrum kompetnetacji firmy BASF w Jarosławcu k/ŚrodyWielkopolskiej (12.03.2015r.) można było wizualnie stwierdzić w zbożach, że objawów chorób jest więcej niż notowano tam w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Z niepokojących zjawisk należy odnotować stosunkowo silne porażenie pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego, a także jęczmienia ozimego, a nawet żyta przez mączniaka prawdziwego zbóż i traw, zwłaszcza na tych plantacjach wysianych w terminach wcześniejszych.

Jesienią wystąpiły także infekcje septoriozy liści, która najintensywniej rozwijała się w pszenicy ozimej. W okresie jesiennym notowano także silniejsze niż zazwyczaj infekcje chorób podstawy źdźbła, w tym łamliwości źdźbła. W życie o sobie dały znać przede wszystkim rdze (brunatna, a także żółta), pozostałe zboża porażone rdzą były sporadycznie. W jęczmieniu dominowała rynchosporioza oraz plamistość siatkowa.

W pszenicy ozimej zasianej w Jarosławcu w 3 dekadzie września, silniejszą presję chorób notowano na stanowisku po rzepaku ozimym niż po kukurydzy kiszonkowej (łan rzadszy). Z tym, że należy pamiętać, że zboża rosnące na stanowisku po kukurydzy, z reguły są bardziej podane na infekcje chorobami fuzaryjnymi.

W tym roku kluczowa dla upraw zbożowych może okazać się wczesna interwencja fungicydowa, skierowana między innymi przeciwko tym patogenom - twierdzą specjaliści z BASF. 

O tym czy rok będzie rokiem silnej chorób, decydować będą jeszcze warunki panujące na przestrzeni wiosny. Należy się jednak spodziewać raczej szybkiego rozwoju chorób, gdyż przezimowała znaczna ilość materiału zakaźnego w postaci grzybni, z dużą liczbą zarodników przetrwalnikowych. W miarę postępującej wegetacji warto starannie lustrować swoje plantacje. 

W celu zabezpieczenia plantacji zbóż ozimych przed tymi patogenami eksperci z BASF polecają swoje firmowe rozwiązanie w postaci fungicydu Capalo 337,5 SE w dawce 1,5 l/ha. Produkt ten zwalcza szerokie spektrum chorób m. in. mączniaka prawdziwego, septoriozę liści, septoriozę plew, choroby podstawy źdźbła, rdzę brunatną, rdzę jęczmienia, rynchosporiozę oraz plamistość siatkową jęczmienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!