Rząd wystąpi do Komisji Europejskiej o zgodę na nadzwyczajne wsparcie polskich drobiarzy poszkodowanych wskutek ptasiej grypy - pisze Iwona Trusewicz.  

Na ten cel polski rząd zamierza przeznaczyć Qk. 19,15 mln zł, z tym że połowa (ok. 9,6 mln zł) ma pochodzić z pieniędzy wspólnotowych, a reszta z rezerwy celowej".

(...) W grudniu w kilku wsiach na Mazowszu oraz Warmii i Mazurach wykryto 10 ognisk ptasiej grypy. Zlikwidowano prawie milion ptaków i 4 mln sztuk jaj. Kosztowało to podatników ponad 20 mln zł, w tym 12,7 mln zł przyznane przed Wielkanocą kilkunastu hodowcom, których stada zostały zlikwidowane.

W kwietniu szefowie resortu rolnictwa zapowiedzieli pomoc dla około 1600 hodowców, których niedotknięte zarazą fermy znalazły się w pobliżu ognisk choroby. Przygotowywanie wniosku do Komisji Europejskiej zajęło urzędnikom resortu rolnictwa trzy miesiące. Drobiarze stracili cierpliwość.

(...) - Występujemy o odszkodowania w kwocie 300 mln zł dla całego polskiego drobiarstwa oraz o przywrócenie na rynku stanu sprzed ptasiej grypy - mówi prezes Danielak.

Pierwsza rozprawa z pozwu Augustynowicz już się odbyła.

Źródło: Rzeczpospolita

Podobał się artykuł? Podziel się!