Jak informuje Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA), powołując się na raport, firma Strategie Grains optymistycznie ocenia perspektywy tegorocznych zbiorów zbóż w UE z uwzględnieniem Chorwacji), pomimo kilku wcześniejszych korekt.

W stosunku do marcowych szacunków, analitycy obniżyli prognozę tegorocznej produkcji w UE pszenicy miękkiej, wykorzystywanej m.in. w pieczywie i niektórych makaronach. Przewidują oni, że plony tego zboża spadną w związku z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi w Wielkiej Brytanii. Produkcja pszenicy miękkiej we wszystkich 28 krajach Unii (wraz z Chorwacją) jest prognozowana w wysokości 131,1 mln ton wobec 131,6 mln ton w prognozie sprzed miesiąca. Jest to nadal o 5 proc. więcej w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Strategie Grains obniżyła również prognozę produkcję jęczmienia - o 900 tys. ton do 54,2 mln ton, głównie ze względu na opóźnienia zasiewów jęczmienia jarego. Zbiory jęczmienia jarego są obecnie szacowane na 29,3 mln ton wobec 30,2 mln ton miesiąc wcześniej i 31,3 mln ton w 2012 roku.

Francuscy analitycy podwyższyli natomiast prognozę zbiorów kukurydzy z wcześniejszych 66 mln ton do 66,5 mln ton. Oznacza to, że tegoroczna produkcja może być o 16 proc. wyższa niż w u.br. Większa produkcja tego ziarna będzie spowodowana zmniejszeniem areału odmian jarych, a zwłaszcza jęczmienia. Dotyczy to przede wszystkim trzech unijnych krajów - Niemiec, Francji oraz Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!