PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Prognozy przezimowania zbóż optymistyczne

Po sprzyjających jesienią warunkach pogodowych plantacje zbóż na Dolnym Śląsku są wykształcone i rozkrzewione, co pozwala na optymizm dot. przezimowania oraz wiosennej wegetacji - wynika z analiz Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego (DODR) we Wrocławiu.Według analiz pracowników DODR zboża ozime, które zostały wysiane w terminie, są w fazie pełni krzewienia.

- Wysiane po terminach agrotechnicznych są w fazie od wschodów do trzech liści - podała Sylwia Kędzierska z DODR we Wrocławiu.

Do połowy stycznia, ze względu na stosunkowo wysoką temperaturę i dostateczną wilgotność, na niektórych plantacjach zbóż w regionie pojawił się mącznik. Nie stwierdzono natomiast obecności szkodników.

Również plantacje rzepaku, które w połowie stycznia były w optymalnej fazie rozwoju, dobrze rokują. Zdaniem analityków DODR tylko niewielka ich cześć jest zbyt wybujała. Zaobserwowano również niewielki stopień porażania plantacji rzepaku szkodnikami, ale jak podkreślono, nie ma on na razie wpływu na jakość plonów.

Analitycy DODR zbadali również sytuację w skupach zboża.

- Rolnicy, którzy mają własne magazyny, ograniczają sprzedaż zboża do minimum, licząc na jeszcze wyższą cenę. Ceny skupu zbóż nadal utrzymują się na bardzo wysokim poziomie i nie uległy większym zmianom w stosunku do grudnia 2012 r. - podała Kędzierska.

W styczniu na Dolnym Śląsku przeciętna cena skupu pszenicy konsumenckiej wyniosła ponad 104 zł za kwintal. Za pszenicę paszową można było uzyskać średnią cenę ponad 99 zł za kwintal, zaś ceny skupu jęczmienia paszowego kształtowały się w przedziale od 75 do 88 zł za kwintal.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • Chłop 2013-02-16 17:27:14
  Nie ma to jak "trafne " oceny teoretyków. W zeszłym roku doradca oglądał moją plantacje i z zamkniętymi oczami w rzepaku szczelił min.6t/h, a na wiosne pług i było po ptokach. Lutowy mróz załatwił mi 60%.zasiewów.
 • rolnik 2013-02-15 23:46:55
  Zapraszam na www.fpr.com.pl
 • jarki 2013-02-15 23:31:09
  u mnie szykują się rekordy: pszenica 12,jęczmień 11 a rzepak to z 7 spokojnie da z hektara
  łącznie w 2013 i 2014
 • vccd 2013-02-15 22:35:07
  I dzięki takim ,,rewelacją,, mamy obnizki cen zboza. Jeszcze miesiąc zimy przed nami, a juz wiedzą jakie plony będą, idioci
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.196.110.222
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!