Stańko zauważył, że z ostateczną oceną rynkową trzeba poczekać do żniw. O cenach zbóż będzie decydowało to co znajdzie się u rolników w spichlerzu.

Niemiecka firma handlowa, Toepfer International, poinformowała, że prognozy zbiorów pszenicy w Unii Europejskiej są bardzo dobre. Mają wynieść 128,37 mln ton wobec 111,4 mln ton w poprzednim sezonie. Do wysokich zbiorów pszenicy w UE w bieżącym sezonie, w znacznej mierze, przyczyniły się dwa czynniki (poza korzystnymi warunkami pogodowymi mającymi znaczący wpływ na plonowanie), a mianowicie „odblokowanie” odłogów, poprzez zrównanie z zerem stopnia obligatoryjnego odłogowania oraz rekordowy poziom cen, który osiągała pszenica, będący zachętą dla wielu rolników do zwiększania areału upraw.

O wysokich zbiorach zbóż poinformował także Rosyjski minister rolnictwa. Potwierdził on wcześniejsze prognozy wyjątkowo wysokich zbiorów zbóż w bieżącym sezonie – co najmniej 85 mln ton. W zeszłym roku Rosja zebrała 81,7 mln ton ziarna. Optymistyczne prognozy związane są z jednej strony z korzystnymi warunkami pogodowymi w bieżącym sezonie, z drugiej zaś ze zwiększonym areałem upraw zbożowych – o ok. 1,5 mln ha w stosunku do poprzedniego sezonu.

Ukraińska firma analityczna, UkrAgroConsult ocenia, że tegoroczne zbiory zbóż na Ukrainie wyniosą 38,755 mln ton, tj. o 1,2% więcej w porównaniu z poprzednią prognozą. Podniesiono przede wszystkim przewidywaną wysokość produkcji pszenicy miękkiej – o 2,4% do 18,858 mln ton.

W Kanadzie zbiory pszenicy mogą osiągnąć nawet 25,85 mln ton. według kanadyjskiego ministerstwa rolnictwa, w bieżącym sezonie kanada może wyprodukować nawet 25,85 mln ton pszenicy, tj. o 29% więcej w porównaniu z poprzednim sezonem. obniżono natomiast przewidywane zbiory jęczmienia – do 10,4 mln ton, tj. o 14% mniej w porównaniu do marcowej prognozy. zredukowano również przewidywaną wysokość produkcji owsa – z 4 mln ton w marcowym raporcie do 3,65 mln ton.

Minister rolnictwa Węgier poinformował, że tegoroczne zbiory zbóż mogą być nawet dwukrotnie wyższe niż te odnotowane rok wcześniej. W ubiegłym roku dotkliwa susza spowodowała ogromne straty w uprawach zbożowych, zwłaszcza kukurydzy. Zebrano zaledwie 8,6 mln ton ziarna, w tym 3,9 mln ton pszenicy i 4,3 mln ton kukurydzy. Tymczasem jeśli korzystne warunki pogodowe utrzymają się do żniw, to zbiory w bieżącym sezonie mogą osiągnąć nawet 16 mln ton – ocenia minister.

Źródło: farmer.pl, FAMMU/FAPA na podst. Reuters

Podobał się artykuł? Podziel się!