Przeważnie nalot tych muchówek następuje w maju, zaraz po nim odbywa się kopulacja i samice przelatują na liście zbóż, gdzie szkodniki te w okolicy III i IV międzywęźla składają jaja. Następnie rozwijają się z nich larwy, które przedostają się pod pochwy liściowe zbóż i żerują na źdźbłach. Po skończeniu żerowania schodzą do gleby, gdzie zimują.

Aby wykryć pryszczarka na plantacjach, najlepiej ustawić naczynia w kolorze żółtym lub żółte tablice, które pokryte są klejem. Wówczas należy liczyć odłowione muchówki. Gdy będzie ich powyżej 10 w jednym naczyniu lub zwiększy się liczba muchówek na jednej tablicy, wtedy jest to sygnał dla nas, że należy wykonać zabieg chemiczny. Przeprowadza się go nie później niż 6-8 dni po stwierdzeniu wzmożonego lotu, kiedy rośliny są w fazie strzelania w źdźbło - tak jak teraz.

Innym sposobem wyznaczenia terminu zabiegu jest ustalenie pierwszych złóż jaj. Stwierdzenie jaj na 25 proc. lub więcej analizowanych źdźbeł lub stwierdzenie średnio na zbożach ozimych 15 jaj na 1 źdźbło jest podstawą do wykonania zabiegu chemicznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!