O korzyściach płynących z zaprawiania ziarna nie trzeba już nikogo przekonywać. Jest to jeden z podstawowych i obowiązkowych zabiegów, które ograniczają rozwój wielu chorób grzybowych. Grzyby je wywołujące przenoszone są głównie z materiałem siewnym. Są one ulokowane na powierzchni ziarna, znajdują się nieco głębiej w jego warstwie aleuronowej lub w części zarodkowej ziarniaka. Część z tych grzybów naturalnie bytuje w glebie i czyha na warunki sprzyjające do ataku.

Zaprawianie chroni ziarno przede wszystkim przed takimi chorobami, jak: śnieć cuchnąca pszenicy (Tilletia caries), głownia pyląca pszenicy (Ustilago tritici), głownia pyląca jęczmienia (Ustilago nuda), głownia zwarta jęczmienia (Ustilago hordei), pasiastość liści jęczmienia (Pyrenophora graminea), przed- i powschodowa zgorzel siewek (różne gatunki grzybów, w tym Fusarium spp., Pythium spp., Rhizoctonia spp.), pleśń śniegowa (różne gatunki grzybów, przede wszystkim Monographella nivalis - stadium konidialne Fusarium nivale). Nowoczesne zaprawy nasienne w sprzyjających warunkach mogą zabezpieczać także roślinę w początkowych fazach jej wzrostu przed chorobami liści (mączniak prawdziwy, septorioza, rynchosporioza, plamistość siatkowa) oraz przed atakiem grzybów wywołujących zgorzel podstawy pędu.

Dokonując jednak przeglądu dostępnych zapraw, pomiędzy poszczególnymi preparatami możemy wychwycić sporo różnic. W związku z tym przed rolnikiem bardzo często stoi dylemat, na jaką zaprawę się zdecydować. Jedno- czy kilkuskładnikową, tańszą czy droższą?

KRÓTKI PRZEGLĄD ZAPRAW

Obecnie w Polsce zarejestrowanych mamy kilkadziesiąt zapraw nasiennych do ochrony materiału siewnego zbóż. Są to przeróżne rozwiązania, prostsze, a więc często i tańsze, po bardziej złożone o szerszym spektrum działania. Na rynku do wyboru mamy kilka zapraw trójskładnikowych, kilkanaście dwuskładnikowych i niespełna dwadzieścia jednoskładnikowych. W większości z nich znajdują się te same, popularne substancje czynne takie jak: tebukonazol, fludioksonil, tritikonazol, difenokonazol, protiokonazol, prochloraz w kompleksie z miedzią w różnych kombinacjach.