Odmiany mieszańcowe szturmem zdobywają rynek. Początek tej tendencji dała kukurydza. Udany start sprawił, że hodowle pokusiły się o wykorzystanie efektu heterozji w innych gatunkach zbóż, jak np. ryż czy żyto. Przykładem osiągnięć ostatnich lat jest wprowadzenie do uprawy odmian mieszańcowych jęczmienia ozimego. Przy zachowaniu prawidłowej agrotechniki plonuje on wyżej niż odmiana populacyjna. To efekt m.in. zmian w morfologii roślin. Zmiany te dotyczą zwłaszcza znacznie silniej rozwiniętego systemu korzeniowego, który zapewnia lepsze pobieranie wody i większą dostępność składników pokarmowych. W sposób oczywisty przekłada się to na wzrost i rozwój części nadziemnej.

Z uwagi na wyższą plenność przewiduje się wzrost zainteresowania uprawą odmian mieszańcowych, w tym także jęczmienia. Firma Syngenta przewiduje, że do 2017 r. obszar zajmowany przez jej odmiany mieszańcowe jęczmienia podwoi się. Największych wzrostów spodziewa się we Francji, Anglii i Niemczech.

MIESZAŃCOWE JĘCZMIEŃ I PSZENICA

Firma Syngenta Seeds na obszarze Europy Centralnej hodowlę jęczmienia mieszańcowego prowadzi w Bad Salzuflen (Niemcy), gdzie oprócz tego gatunku hodowany jest rzepak i burak cukrowy. Stacja rozpoczęła swoją działalność w 1967 r. i obecnie zatrudnia 150 osób. Na obszarze 1000 ha znajdują się poletka hodowlane, jak również plantacje reprodukcyjne. Nie jest to jedyne miejsce, w którym firma prowadzi hodowlę twórczą jęczmienia ozimego.

Syngenta Seeds dysponuje w Europie łącznie 4 stacjami zajmującymi się hodowlą jęczmienia i 6 odpowiadającymi za hodowlę pszenicy. Różne lokalizacje pozwalają na ukierunkowane prowadzenie hodowli w zależności od rynku, na który przewiduje się wprowadzenie odmian. W ten sposób łatwiej sprostać potrzebom lokalnych odbiorców, a odmiany są regionalnie lepiej dostosowane zarówno do warunków glebowych, jak i klimatycznych.

Na przykład w naszym kraju dominuje uprawa pszenicy z grup jakościowych A i B, dlatego prace hodowlane przygotowujące odmiany dla Polski uwzględniają tę potrzebę naszego rynku rolnego. Z kolei francuski rynek potrzebuje przede wszystkim odmian z przeznaczeniem do produkcji pieczywa - bagietek, a w Wielkiej Brytanii najpopularniejsza jest uprawa pszenicy paszowej.