Ziarno, nasiona i inne produkty spożywcze magazynowane są w pomieszczeniach o stałej temperaturze i wilgotności, czyli w warunkach sprzyjających rozwojowi szkodników. W magazynach każda liczba szkodników (nawet pojedyncze osobniki) stanowi zagrożenie, ponieważ szybko rozmnażają się, a przy braku czynników zewnętrznych zmniejszających ich liczebność w krótkim czasie drastycznie może wzrosnąć ich liczba. Dlatego tak ważne jest składowanie płodów rolnych w czystych i wolnych od szkodników pomieszczeniach, które muszą być regularnie kontrolowane. Brudne, niedoczyszczone magazyny obniżają skuteczność zabiegów chemicznych zwalczających szkodniki, a to przyczynia się do dalszego ich rozwoju, a w efekcie - do niszczenia ziaren i nasion. Nawet pojedyncze osobniki, które nie zostały zabite w trakcie zabiegu, mogą stać się początkiem nowej populacji.

Żniwa zbliżają się wielkimi krokami, zatem najwyższy czas, aby przygotować magazyny do przechowywania płodów rolnych. Generalne sprzątanie przeprowadza się zaraz po opróżnieniu magazynu z przechowywanych w nim zapasów. Jednak przed planowanym składowaniem pomieszczenia do przechowywania muszą być właściwie przygotowane, czyli czyste i wolne od szkodników. Na ok. dwa tygodnie przed planowanymi porządkami w magazynie warto wystawić pułapki (np. feromonowe) na szkodniki. Dopiero później przystępuje się do pozornie prostej czynności, jak wymiecenie nieczystości. Usuwa się w ten sposób wszelkie pozostałości: kurz, ziarno, martwe szkodniki i oczyszcza magazyn, przygotowując go na dalszy etap działania. Szczególnie dokładnie wymieść trzeba wszystkie narożniki, nie zapominając o ścianach, suficie i wszystkich wystających z nich elementach, np. oświetlenia. Jeśli w pomieszczeniu znajdują się np. maszyny, to także należy je oczyścić. Trzeba też przyjrzeć się ścianom, uzupełnić ewentualne szpary, które są doskonałym miejscem na kryjówki dla szkodników. Wszelkie istniejące otwory, np. ujście przewodu instalacyjnego do ściany, muszą zostać wypełnione. Szczelina między ścianą czy sufitem a kablem na całej jego długości także stanowi doskonałą kryjówkę dla szkodników. Sprawdzić i oczyścić trzeba wszystkie zakamarki, w których mogą gromadzić się szkodniki.

Jeśli w magazynie są okna, powinny być szczelne - to również należy skontrolować, a jeśli będzie to konieczne, dokonać naprawy. Nie można zapomnieć o założeniu na otwierające się okna siatek ochronnych przeciw owadom. Jeśli okna są wadliwe czy nieszczelne, to pozostaje ich wymiana lub zamurowanie otworów okiennych...

Dalsza część artykułu z nr 6/2015 ---> prenumerata

Podobał się artykuł? Podziel się!