Unia prawdopodobnie zwiększy import. Dobrze przedstawia się natomiast sytuacja w Kanadzie, gdzie areał pszenicy twardej może być większy niż się wcześniej spodziewano.

Wraz z obfitymi i długotrwałymi opadami deszczu w niektórych częściach Europy nastąpiła wyraźna poprawa warunków agrometeorologicznych dla upraw zbożowych, w tym dla pszenicy durum. Niemniej jednak prawdopodobnie nie będzie to wystarczające do zrównoważenia strat poczynionych w uprawach durum przez mroźną zimę, lutowe przymrozki i wiosenną suszę. Według ODA, tegoroczne zbiory prognozowane są na 7,96 mln ton wobec 8,2 mln ton w poprzednim sezonie. Strategie Grains podało w czerwcu podobną prognozę – 7,9 mln ton.

Dobrych zbiorów durum spodziewają się Włochy, w podobnej lub nieco wyższej wysokości co sezon wcześniej – 3,73 mln ton. Niewielki wzrost produkcji będzie miał miejsce we Francji – z 2 mln ton do 2,13 mln to - podaje FAMMU/FAPA.

Nadal źle wygląda jednak sytuacja w Hiszpanii, gdzie przymrozki i wiosenna susza zrobiły swoje. Tutaj produkcja spadnie z 944 tys. ton do 650 tys. ton. Gorsze wyniki produkcji odnotuje Grecja – z 935 tys. ton do 825 tys. ton.

Wysokie zbiory pszenicy twardej prognozowane są natomiast w Kanadzie. Według krajowych służb statystycznych (Statcan), areał durum na zbiór w nadchodzącym sezonie wzrośnie o 27 proc. Według ODA, kanadyjska produkcja pszenicy twardej w nadchodzącym sezonie wyniesie 4,7 mln ton. Wszystko wskazuje na to, że to właśnie m.in.

Według FAMMU/FAPA Kanada może być jednym z istotnych dostawców durum. Eksport pszenicy twardej z Kanady w sezonie 2012/’13 prognozowany jest na ok. 3,55 mln ton, tj. w zbliżonej wysokości co w kończącym się sezonie (3,5 mln ton).

Podobał się artykuł? Podziel się!