PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Pszenica konsumpcyjna nie powinna kosztować więcej niż 900 zł/t netto

Pszenica konsumpcyjna nie powinna kosztować więcej niż 900 zł/t netto

- W mojej opinii tona pszenicy konsumpcyjnej podczas żniw i tuż po nich nie będzie kosztowała więcej niż 900 zł – mówi portalowi farmer.pl Zbigniew Kaszuba z Krajowej Federacji Producentów Zbóż.Zdaniem Kaszuby w żniwa i po nich, będzie duże zapotrzebowania na ziarno pszenicy jakościowej, bo rynek jest wygłodzony. - Oczywiście na razie nie wiadomo, czy takie ziarno o wysokich parametrach w ogóle będzie, ale na pewno będzie poszukiwane. Będzie to element podtrzymujący cenę, jak zresztą też kurs euro, ziarno to może kosztować wówczas nie więcej niż 900 zł/t netto - dodaje Zbigniew Kaszuba.

Po koniec czerwca i na początku lipca ceny skupu zbóż w Polsce są stosunkowo wysokie w porównaniu z tymi, które funkcjonują na rynku unijnym. - To jest właśnie dowód na to, że zapasy zbóż w Polsce są niskie - mówi przedstawiciel KFPZ.

Na rynku pojawiają się opinie, że w tym roku zapasy wynoszą ok. 3 mln t, ale zdaniem Kaszuby ta wielkość jest przesadzona. Mogą one wynieść co najwyżej 1,5 mln, a nawet 1 mln t. - Z całą pewnością nie mamy w magazynach pszenicy jakościowej, co najwyżej paszową, która z konieczności musi zastępować jakościową. Młyny były zmuszone kupować to co jest, stąd ceny pszenicy paszowej są tak wysokie - dodał.

Ale wcale nie musi być tak, że jeśli w Polsce są niskie zapasy i nawet spodziewane plony nie będą najwyższe, to ceny będą wysokie. Nie my o tym decydujemy.

- Ceny w Polsce wyznaczane są w coraz większym stopniu przez rynek światowy i europejski. Istotny dla nas jest zwłaszcza eksport z Rosja i Ukrainy. Trzeba też patrzeć na ciągle niestabilny kurs euro. To wyznaczy ostateczny poziom cen. Pomimo tego, moim zdaniem podczas żniw trzeba się spodziewać stabilizacji cen, może z lekką tendencją spadkową w stosunku do tego co mamy pod koniec czerwca, ale cały czas trzeba śledzić sytuację u głównych eksporterów zbóż na świecie, która z ostatnich informacji wydaje się dość trudna ze względu na suszę, co może jeszcze podtrzymać tendencję zwyżkową. Obecnie na przednówku pojawia się dodatkowa podaż ziarna zbóż, bo każdy czyści magazyny, a nie ma już wielkiego popytu, dlatego notowany jest obecnie niewielki spadek cen - podkreśla Zbigniew Kaszuba.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • jarki 2012-07-06 00:05:24
  a mnie się wydaje że ci cwaniacy więcej zboża i rzepaku kupują niż sami produkują
 • JohnyBravo 2012-07-05 22:22:49
  Jak można zatrudnić takiego łapańca po 8 klasach albo i nie na tak wysokie stanowisko aby mógł pisać bzdety i farmazony nic nie związane z rynkiem?
 • waldi33b 2012-07-05 21:23:28
  Oczywiście że tak będzie, cena pszenicy nie będzie mniejsza jak 1000 zł a pan Kaszuba niech spojrzy realnie na rynek a później pisze takie artykuły.
 • nomijas 2012-07-05 19:40:02
  Zgadzam się na 900 zł pod warunkiem, że Saletra am. 750 zł, sól pot 1000zł, fosforan 1200zł, polifoska 6 1200zł no i ON 4zł, jeżeli pan Kaszuba załatwi takie ceny to mogę mu sprzedać najlepszą pszenicę i po 900, a jak nie to będzie pewnie min 1100, pozdrawiam
 • maniek 2012-07-02 11:00:30
  Znowu spekulacja KFPZ .Już nikt nie wierzy Tańskiemu to następnego pseudo znawce się wyciąga .Sam twierdzi że ceny w Polsce będą pod wpływem cen światowych to w jaki sposób wyliczył cenę poniżej 900 zł/t skoro właśnie wspomniane rynki Ukraiński i
  Rosyjski wyprodukują dużo mniej .Czy pan w ogóle rozumie co pan pisze ?Ceny będą mniejsze niż obecne bo zboża będzie mniej ?
  Obłuda prognostyków rynku jest tak wielka że się w pale nie mieści .
  Ps;
  Droga redakcjo jeszcze trochę artykułów na zamówienie i będziecie mieli problemy jak GW która pisała bzdury i dziś jest potencjalnym bankrutem .
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!