PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Pszenica mieszańcowa na trudne stanowiska

Pszenica mieszańcowa na trudne stanowiska

Autor: farmer.pl, Wojciech Konieczny

Dodano: 02-09-2011 13:16

Tagi:

Pszenicami mieszańcowymi powinni się zainteresować przede wszystkim ci producenci, którzy posiadają tak zwane trudne stanowiska uprawowe - powiedział portalowi farmer.pl Rafał Spychała z Saaten Union.Specjalista Saaten Union nie zgadza się z twierdzeniem, że odmiany hetereozyjne odznaczają się wyższymi wymaganiami glebowymi.

Mieszańce, podobnie jak odmiany konwencjonalne, różnią się też wymaganiami glebowymi. Jednak to hybrydy zbóż lepiej radzą sobie w gorszych warunkach glebowych od odmian tradycyjnych. Potwierdza to praktyka rolnicza.

- Odmiany pszenicy hybrydowej są bardziej odporne na różnego typu stres, nie tylko związany z suszą czy chłodami, ale także niesprzyjającymi warunkami glebowymi wynikającymi chociażby z mozaikowatości gleb, czy korzystania z płodozmianu zbożowego - zauważa Spychała.

W jego opinni w takich warunkach mieszańce plonują wyżej i stabilniej w porównaniu do odmian tradycyjnych.

Na takie właśnie trudne siedliska Spyuchała poleca uprawę pszenicy hybrydowej.

- Warto, aby po nie sięgnęli ci rolnicy, którzy w ramach uproszczeń uprawowych sieją pszenicę w mulcz. Na glebach lżejszych pszenice mieszańcowe F1 mogą z powodzeniem konkurować pod względem plonowania z żytem i pszenżytem. Natomiast na glebach pszennych dobrych i bardzo dobrych mieszańce plonują na poziomie odmian populacyjnych i dlatego ich uprawa nie jest tam wskazana - dodaje Spychała.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.91.117
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!