Uczestnicy spotkania dyskutowali tnad takimi kwestiami, jak stan rynków żywnościowych obu krajów, wdrażanie rządowych projektów rozwoju i udział w wystawach rolniczych.

W założeniach "Zbożowe OPEC" byłoby międzynarodową agencją koordynującą produkcję i handel zbożami. Skupiałoby kraje basenu Morza Czarnego, liczące się w światowej produkcji zbóż, tj. Rosję, Ukrainę i Kazachstan.

Tymczasem Amerykański Departament Rolny (USDA) opublikował pierwszą w tym sezonie prognozę zbiorów zbóż na świecie, w wysokości 2,16 mld ton wobec 2,1 mld ton w poprzednim sezonie. Amerykanie podkreślają, że wysokie zbiory pszenicy spodziewane są m.in. w krajach WNP, a zwłaszcza w Rosji - 52 mln ton (49,4 mln ton sezon wcześniej), na Ukrainie - 20 mln ton (13,9 mln ton) oraz w Kazachstanie - 14 mln ton (16,6 mln ton sezon wcześniej). Należy się spodziewać, iż w tym i najbliższych latach rola dostawców pszenicy z rejonu Morza Czarnego będzie wzrastać. Wszystkie te trzy kraje zamierzają bowiem zwiększać produkcję oraz eksport zbóż. W sezonie 2008/09 eksport pszenicy z Rosji oceniany jest na 12,5 mln ton (12 mln ton w obecnym), a z Ukrainy i Kazachstanu - po 6 mln ton.

Źródło: FAMMU/FAPA na podst. Agra Net

Podobał się artykuł? Podziel się!