PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Rdza brunatna pszenicy

Rdza brunatna pszenicy Objawy rdzy brunatnej pszenicy. Fot. W. Konieczny

PIORiN uaktywnił komunikaty w województwie opolskim i dolnośląskim. Rdza brunatna występuję powyżej progu ekonomicznej szkodliwości. Zalecamy bezzwłoczne podjęcie walki z tą groźną chorobą.Choroba występuje przede wszystkim w pszenicy ozimej i jarej, ale w dużym stopniu zagrożone mogą być również pszenżyto ozime i jare.
Rdza brunatna pszenicy wywołana jest przez patogen Puccinia triticina. Chorobie sprzyja wysoka wilgotność powietrza - powyżej 80 proc. (dużo rosy) i temperatura powietrza 10 st. C do 20 st. C, wysokie nawożenie azotem, deficyt potasu i płytka orka.
Źródłem infekcji są resztki pożniwne. Choroba poraża głównie liście choć sporadycznie pojawia się także na źdźbłach. Na górnej powierzchni blaszek liściowych pojawiają się okrągłe brunatnordzawa grzybnia w formie poduszek. Natomiast na dolnej stronie liścia są występują czarne skupiska zarodników. Wiosną przy sprzyjających warunkach atmosferycznych powierzchnia zajęta przez grzyb bardzo szybko powiększa się, prowadząc to całkowitego pokrycia liścia. Co w konsekwencji powoduje ich żółknięcie i zasychanie liści. Straty powodowane przez tę chorobę mogą obniżyć plon ziarna nawet o 50 proc.

Progi ekonomicznej szkodliwości:
• W fazie strzelania w źdźbło: co najmniej 10 proc. źdźbeł z objawami porażenia.
• W fazie kłoszenia: wystąpienie objawów porażenia na liściu podflagowym lub flagowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • Kapitol 2016-06-08 21:39:16
  Nie, nie mieszałem fugnicydów, jestem zdania, że nie potrzeba tego robić, jeśli się stosuje odpowiednie środki, np. Seguris Opti czy Fandango. SO się bradzo fajnie sprawdził, nie treba było nic dodawać.
 • Erzi 2016-05-09 21:15:10
  Kapitol, a słuchaj czy mieszałeś może fugnicydy (zostało mi trochę ale nie starczy z poprzedniego sezonu), właśnie trochę słyszałem o seguris opti, ale ponoc nie zaleca się mieszania. Co ty na to?
 • Kapitol 2016-05-07 16:38:45
  Mało osób sobie zdaje sprawę, ale taka rdza potrafi kompletnie położyć całąuprawe co sie od razu na kasę przekąłda. Jak walczyć ? U mnie był stosowany seguris opti poprzednio i bardzo dobrze sobie poradził, lepiej niż rubric sc. Jeśli chodzi o fungnicydy to własnie ten pierwszy lepiej polecam.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!