PIORIN już od dawna uaktywnił komunikaty ostrzegające przed rdzą. Obecnie dotyczą one praktycznie wszystkich województw i większości powiatów. Nic więc dziwnego bo rdza zarówno zółta jak i brunatna to bardzo powszechne patogeny występujące w każdym sezonie.

W tym roku infekcji tymi patogenami obserwuje się wyjątkowo dużo, zwłaszcza na plantacjach sianych gęsto lub obficie nawożonych. Najgorzej jest w pszenżycie, które z praktyki jest słabiej chronione przed chorobami. Nieco lepiej jest w pszenicy, choć odmiany bardziej podatne też są intensywnie porażane.

Rdza w tym sezonie miała idealne warunki do rozwoju. Łagodna jesień i zima sprzyjały zakażeniu roślin. Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi rdzy była także słoneczna pogoda panująca na przestrzeni wiosny.

Porażenie rdzą powoduje obniżenie dorodności ziarna i ogólnej masy plonu, a także zdrobnienie ziarna i obniżenie jego wartości odżywczej. Dlatego rolnicy powinni zlustrować swoje uprawy pod kątem objawów chorobowych i odpowiednio zareagować w przypadku ich wystąpienia. W przeciwnym przypadku w wyniku braku interwencji fungicydowej problem może jeszcze bardziej się nasilić.

Zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin można wykonywać zapobiegawczo lub interwencyjnie do końca fazy kłoszenia. Działanie prewencyjne jest ważne w intensywnej uprawie zbóż, gdyż objawy rdzy pojawiają się po 7-14 dniach od porażenia.

Według Instytutu Ochrony Roślin z Poznania, wysoka skuteczność w walce z rdzą wykazują morfoliny, strobiluryny oraz triazole. Ze strobiluryn wyróżniają pikoksystrobine, natomiast z triazoli tebukonazol oraz cyprokonazol.

Przykładowe substancje aktywne i fungicydy do walki z rdzą brunatną:
Pikoksystrobina: Acanto 250 SC, Credo 600 SC, Galileo 250 SC, Reveller 280 SC
Tebukonazol: Erasmus 250 EW, Spekfree 430 SC, Toledo 250 EW
Cyprokonazol: Artea 330 EC, Reveller 280 SC, Menara 410 EC

Zadawalające efekty uzyskuje się również po zastosowaniu fungicydów na bazie propikonazolu oraz azoksytrobinie. Dla szerokiego spektrum działania warto również wybrać gotowe preparaty na bazie mieszanin przynajmniej dwóch substancji aktywnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!