Przyczyną rekordowych zbiorów zbóż paszowych jest wzrost w produkcji kukurydzy o 52,4 mln t do 867,7 mln t. Produkcja tego gatunku poza granicami USA najprawdopodobniej wzrośnie o 25,5 mln t, przy czym większość tego wzrostu będzie zlokalizowana w Argentynie, Chinach, Rosji, Meksyku i na Ukrainie.

- Światowa produkcja w sezonie 2011/12 będzie dotyczyć jęczmienia, owsa i żyta, co wiąże się przede wszystkim z odnowieniem produkcji w Rosji. Światowa produkcja tych trzech zbóż pozostaje poniżej niedawnych rekordowych poziomów, ponieważ potencjalnie większe zyski z uprawy kukurydzy i roślin oleistych ograniczają ekspansję tradycyjnych upraw paszowych - informuje Krajowa Federacja Producentów Zbóż.

Eksport kukurydzy z kolei w sezonie 2011/12 wzrostami w Argentynie, Rosji i na Ukrainie ma z nawiązką rekompensować spadki w USA, Kanadzie i Brazylii. Światowa konsumpcja kukurydzy prognozowana jest na rekordowym poziomie 860,8 mln t, o 22,2 mln t większym, niż w sezonie 2010/11, przy czym prawie wszystkie wzrosty dotyczą rynków poza granicami USA. Zapasy na nowy sezon ocenia się na 129,1 mln t.

Podobał się artykuł? Podziel się!